x
X

همه چیز در مورد بیمه سرقت خودرو

همه چیز در مورد بیمه سرقت خودرو

بیمه سرقت خودرو را عضو جدا نشدنی ماشینت کن!.

سرقت خودرو اتفاقی است که هیچ یک از ما دوست ندارد، احتمال آن را برای خود در نظر بگیرد. اما واقعیت این است که سارقان هر روز با ترفندها و روش های جدیدتر و سرعت عمل بیشتر در کمین خودروی ما و لوازم جانبی آن هستند. برای سارقان اهمیتی ندارد که خودرو قدیمی داشته باشید یا یک مدل لوکس و گران قیمت. متاسفانه باید بپذیریم که سرقت خودرو به هیچ وجه اتفاق نادری نیست و ممکن است برای هریک از ما اتفاق بیفتد. خبر بدتر اینکه احتمال یافتن خودرو سرقت شده، با وجود دوندگی های بسیار و تلاش های مال باختگان و پلیس، زیاد نیست.

بنظر می رسد تنها راه موجود استفاده از همه ی روش های پیش گیری از سرقت و همینطور تدابیر مفید برای زمان سرقت خودرو است. بهترین اقدامات موجود استفاده از دزدگیر ماشین، ردیاب خودرو و بیمه سرقت خودرو است. در این مقاله قرار است همه چیز در مورد بیمه سرقت خودرو را باهم بررسی کنیم.

بیمه سرقت خودرو

دلایل مهم بودن بیمه سرقت خودرو

سرقت خودرو ممکن است به دو صورت اتفاق بیفتد. سرقت کلی خودرو که منظور، خودرو با تمام ملحقات آن است و یا سرقت لوازم جانبی و قطعات خودرو که در بیمه به سرقت درجا معروف است. منظور از بیمه سرقت خودرو این است که مالک یا در واقع بیمه گزار با پرداخت هزینه ای ثابت تحت عنوان حق بیمه اقدام به خرید بیمه بدنه از شرکت بیمه مورد نظر خود می کند. شرکت بیمه هم درصورت بروز حوادث و خساراتی از جمله سرقت خودرو، بخشی از خسارت های وارده را بر اساس شرایط تعیین شده در قرار داد حق بیمه، پرداخت می کند.

این خسارات ممکن است آتش سوزی، انفجار، صاعقه و سرقت خودرو باشد. پس فراموش نکنید در هنگام خرید بیمه بدنه خودرو خسارات تحت پوشش بیمه و سقف تعهدات پرداخت شرکت مورد نظر را با دقت بررسی کنید. بطور مثال چند نمونه از این شرایط پرداخت خسارت در زمان سرقت خودرو را ببینیم. بعد از سرقت خودرو باید در مدت زمان حدود 45 روزه سرقت خودرو خود را آگهی کنید.

اگر خودرو پیدا نشد، سند به نام شرکت بیمه منتقل می شود. در عوض انتقال سند، سقف پرداخت شرکت بیمه که عموما 80 درصد ارزش خودرو است، پرداخت می شود. این مبلغ در صورتی که قبلا از شرکت بیمه بدنه خسارت دریافت کرده باشید کمتر می شود. معمولا در این شرایط 20 تا 30 درصد از مبلغ خسارت تحت عنوان فرانشیز به عهده مالک است. مگر اینکه قرارداد شما پوشش حذف فرانشیز را داشته باشد. در این صورت مبلغ پرداختی شما بیشتر است و در عوض، شرکت بیمه کل خسارت وارده را پرداخت می کند.

سرقت جزئی خودرو تحت پوشش بیمه بدنه می باشد؟

سرقت جزیی خودرو جزو پوشش های الحاقی بیمه بدنه است. استفاده از این بیمه باید در قرارداد بیمه بدنه قید شود و در این صورت حق بیمه ای که پرداخت می کنید هم بیشتر می شود.  تخمین این خسارت بر اساس گزارش پلیس است. سقف پرداختی شرکت های بیمه برای این نوع سرقت متفاوت است. عموما 2 درصد ارزش خودرو برای لوازم صوتی و 8 درصد برای رینگ و لاستیک در نظر گرفته می شود.

برای استفاده از بیمه بدنه مراحلی است که باید طی کنید. به محض اطلاع از سرقت خودرو با پلیس تماس بگیرید. مدارک لازم برای ارائه به شرکت بیمه علاوه بر گزارش سرقت پلیس، اصل و کپی کارت و سند ماشین، مدارک شناسایی بیمه گزار مثل کارت ملی و گواهینامه است. سایر مدارک لازم شامل، گواهی عدم خلافی، گزارش آگهی سرقت و عدم پیدا شدن خودرو مسروقه با تایید پلیس، فاکتور لوازم مسروقه و تعیین ارزش خودرو با نظر کارشناس است.

شرایط پرداخت خسارت بیمه

شرکت های بیمه بر طبق قانون بر اساس دو شرط کلی، مبلغ خسارت سرقت کلی خودرو را پرداخت می کنند:

  • شرط اول این است که خودرو تا 60 روز پس از گزارش سرقت پیدا نشود و پلیس این مسئله را تایید کند.
  • شرط دوم این است که هزینه نجات، تعمیر و تعویض لوازم خسارت دیده خودرو طبق فاکتور تهیه شده توسط کارشناس مربوط بیش از 75 درصد ارزش خودرو نباشد.

اگر هردو این شروط در مورد سرقت خودرو شما صدق می کند، شرکت بیمه ارزش بازیافت خودرو، هزینه متعارف نجات خودرو و همینطور مبلغ لازم برای حمل خودرو تا محل مقرر را حساب کرده و کسورات مبلغ را از آن کم می کند. حالا مبلغ نهایی نباید از مبلغ پوشش سرقتی که در قرارداد قید شده بیشتر باشد. فراموش نکنید که معیار محاسبه خسارت بیمه سرقت خودرو و پرداخت خسارت آن بر اساس ارزش معاملاتی خودرو در روز حادثه است.

اما درصورت سرقت کلی، علاوه بر تمام مدارکی که پیشتر ذکر شد سه اقدام مهم دیگر هم لازم است.

  1. ابتدا سند مالکیت خودرو به نام شرکت بیمه گذار منتقل می شود.
  2. در مرحله دوم با نظر کارشناس رسمی بیمه، ارزش خودرو تخمین و تعیین می شود.
  3. در آخر هم مالک، سوییچ های خودرو را به شرکت بیمه گذار خود تحویل می دهد.

جلوگیری از سرقت خودرو

سخن آخر و روش های ساده تر

درست است که بیمه بدنه برای هر خودرویی ضروری است. اما مسیر های کوتاه تری از انتظار برای دریافت خسارت از شرکت های بیمه هم وجود دارد. برای دریافت خسارت از شرکت بیمه بدنه حداقل 45 تا 60 روز باید منتظر بمانید، منتظر نظر کارشناس و گزارش پلیس بمانید. مدارک زیادی را ارائه بدهید و تا اعلام نتایج وگزارش های پلیس و کارشناس بیمه صبر کنید. برخی از شرکت های بیمه حتی ممکن است سقف خسارت کمتری داشته باشند و یا بنا به تورم و افزایش قیمت های روزانه  ممکن است تا زمان پرداخت خسارت خودرو مسروقه خود متحمل ضرر شوید.

در صورتی که یک روش کوتاه و ساده تر پیداکردن خودرو در کوتاه ترین زمان ممکن است. حتما فکر می کنید که پیدا کردن خودرو بعد از سرقت کاردشوار و زمان بری است. درواقع خودروهای کمی بعد از سرقت پیدا شده اند آن هم بصورت سالم. خب این تصور شما تا قبل از ظهور ردیاب خودرو تا حدود زیادی درست بوده. اما امروز بهترین روش یافتن خودرو به سرقت رفته همان نصب ردیاب خودرو است.

یک وسیله کوچک و مقرون به صرفه که به سادگی بر روی خودرو شما نصب می شود. شما توسط آن به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن یعنی قبل از اقدام سارقان برای اوراق کردن آن، خودرو خود را پیدا کرده و نیازی به دردسرهای بیمه ندارید. درست است که هیچ یک از ابزار پیشگیری از سرقت مانند دزدگیر ماشین نتایج صد در صدی در جلوگیری از سرقت ندارند. اما داستان ردیاب خودرو خیلی متفاوت است.

لازم است در انتها و دوباره تاکید کنم : درست است که استفاده از دزدگیر ماشین و ردیاب خودرو برای همه ی خودروها ضروری و در بیشتر موارد کافی است. اما هرگز از بیمه بدنه غافل نشوید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟