x
X

علت آژیر زدن بی دلیل دزدگیر خودرو

یکی از مشکلاتی که عموما در دزدگیر های خودرو دیده می شود، آژیر زدن بی دلیل دزدگیر اتومبیل است. این موضوع از جمله مواردی است که نیاز به بررسی یک کارشناس قنی دارد. اگر دزدگیر خودرو شما مدام با مشکل روبه برو می شود و بدون هیچ دلیل آژیر می زند، باید فوراً مشکل رفع شود اما در وهله اول باید دید علت آن چیست؟ بیایید با هم دلایلی که باعث اختلال هشدار دزدگیر اتومبیل می‌شود را بررسی کنیم. در ادامه به برخی از راه‌حل‌ها را می پردازیم.

چرا دزدگیر اتومبیل من مدام آژیر می زند؟ معایب دزدگیر ماشین

در معایب دزدگیر ماشین چندین دلیل بالقوه وجود دارد که باعث آژیر زدن دزدگیر اتومبیل شما بدون دلیل می شود. در ادامه به بررسی دلایل آن می پردازیم و نکاتی را به شما ارائه می دهیم. البته بهتر است برای رفع مشکل دزدگیر خودرو به یک نصاب یا متخصص مراجعه کنید تا مشکل را حل کند.

بررسی شارژ باطری خودرو

اگر باتری شما دچار مشکل شود، ممکن است عملکرد دزدگیر خودرو نیز با اختلالاتی روبه رو شود. در این زمان بهتر است در ابتدا از سالم بودن باطری خودرو مطمئن شوید. دزدگیر خودرو برق مورد نیاز خود را از باطری خودرو تامین می کند و از این رو اگر مشکلی برای باطری خودرو به وجود آید، سیستم دزدگیر نیز دچار اختلال می شود. در این موقعیت بهتر است باطری خودروی خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید رو به اتمام نیست.

بررسی شارژ باطری خودرو

با این حال، در بعضی مواقع اختلالات دزدگیر می‌تواند نشان‌دهنده از بین رفتن باتری یا خراب‌شدن اتصالات آن باشد. باتری در این حالت سیگنال‌های متناقضی را به دزدگیر خودرو ارسال می‌کند. درواقع اگر باتری کثیف یا خورده شده باشد، سیگنال‌های اشتباهی را به دزدگیر خودرو یا دستگاه های دیگر نصب شده ارسال می‌کند. ترمینال‌های زنگ‌زده و فرسوده اساساً سیگنال‌های مشابه زمانی که باتری در حال ازبین‌رفتن باشد را به سیستم‌های موجود در خودرو ارسال می‌کنند. این امر می‌تواند باعث خرابی هر یک از سیستم‌های الکتریکی شما شود که از جمله مهم ترین آن دزدگیر خودرو می باشد.

سنسور شاسی کاپوت

تولیدکنندگان، دزدگیر ماشین را طوری طراحی کرده‌اند تا اگر کسی کاپوت را باز کند، آژیر دزدگیر فعال شود. البته این مورد در صورتی است که دزدگیر دارای شاسی کاپوت باشد و نصاب آن را نصب کند. این شاسی و سنسور قادر به تشخیص باز یا بسته بودن کاپوت می باشد و به منظور جلوگیری از سرقت ماشین یا باتری خودرو استفاده می شود. در صورتی که این سنسور یا شاسی کثیف یا خراب شده باشد، سیگنال های متناقض و اشتباهی را به کیت دزدگیر ارسال می کند و سبب آژیر زدن بی دلیل دزدگیر می شود.

البته در برخی مواقع ممکن است سنسور یا شاسی کاپوت کاملا تمیز و سالم باشد اما نصب آن به درستی صورت نگرفته باشد.  اگر یکی از سیم ها شل باشد یا اتصال ضعیفی در سیستم وجود داشته باشد، سنسور شاسی کاپوت از کار می‌افتد. اتصالات ضعیف یا شل بودن سیم ها سبب ارسال سیگنال‌های اشتباه به دزدگیر می شود که در نتیجه آژیر دزدگیر بدون دلیل فعال می شود. گاهی ممکن است در نصب دزدگیر اشتباه کرده باشید و یا سیم‌کشی به‌ اشتباه انجام شده باشد که در این صورت سیستم هشدار با قوام موردنیاز برای حفظ عملکرد مناسب، برق را دریافت نخواهدکرد.

سنسور ضربه یا شوک سنسور

از جمله مهم ترین اقلام دزدگیر خودرو سنسور لرزش یا ضربه می باشد. به عنوان مثال، این سنسور می‌تواند تشخیص دهد که کسی در تلاش است درب خودرو را باز کند. گاهی اوقات حساسیت سنسور ضربه یا لرزش بیش از اندازه می شود که سبب می شود یک ضربه ناخواسته با شدت بسیار کم و یا حتی چیزی مانند پریدن گربه روی کاپوت ماشین را خطر تشخیص دهد و به دزدگیر سیگنال ارسال کند. با تنظیم دزدگیر و سپس زدن چند ضربه ملایم به اتومبیل خود، می‌توانید به‌تنهایی یک آزمایش ساده انجام دهید تا ببینید آیا دزدگیر ماشین شما بیش از حد حساس است یا خیر.

چگونه می‌توانم جلوی آژیر زدن دائم دزدگیر خودرو را بگیرم؟

بدیهی است که راه‌حل جلوگیری از آژیر زدن مداوم دزدگیر خودرو تا حد زیادی به دلیل آن بستگی دارد. اگر سنسور شاسی کاپوت شما تمیز نیست، تمیزکردن آن یک روش ساده برای رفع این مشکل است. اگر مطمئن نیستید که سنسور شاسی کاپوت خود را در کجا قرار دهید، به کتابچه راهنمای دزدگیر خود مراجعه کنید. شاسی کاپوت باید در جایی نزدیک چراغ‌ های جلوی شما قرار گیرد. درصورتی که سنسور شاسی کاپوت شما کاملا تمیز است و هیچ گردو غباری ندارد، می‌توانید آن را قطع کرده و دوباره وصل کنید. در این صورت می توانید متوجه شوید که مشکل کثیف بودن شاسی است یا اتصالات ضعیف.

اگر دزدگیر شما به مشکل خورده و دائم آژیر می زند، ممکن است مشکل از نحوه نصب آن باشد که در این صورت لازم است به کارشناسی که دزدگیر را برای شما نصب کرده مراجعه کنید تا مشکل شما را رفع نماید. شوک سنسور را آزمایش کنید و بررسی کنید که آیا ارتعاشات ساده مانند ضربه‌های ملایم به اتومبیل باعث فعال شدن آژیر دزدگیر می شود؟ شوک سنسور معمولاً روی یک جعبه کنترل کوچک قرار دارد که می‌توان آن را در زیر داشبورد سمت راننده مشاهده کرد.

تشخیص کلید صحیح خودرو

.

هنگام بروز معایب دزدگیر ماشین، در  برخی شرایط ممکن است مشکل دزدگیر از فیوز خودرو باشد. قبل از هرکاری پیشنهاد میکنم به یک کارشناس فنی مراجعه کنید اما می توانید فیوز مرتبط با دزدگیر ماشین را پیدا کرده و در صورت خرابی آن را تعویض نمایید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟