x
X

آموزش مدیریت هولدینگ و پیچیدگی های مدیریت

حتما شما هم این روزها زیاد درباره هلدینگ می‌شنوید. حالا ما هم قصد داریم در این مقاله به شکل متفاوتی به موضوع هلدینگ، آموزش مدیریت هلدینگ و چالش‌های آن بپردازیم. برای اینکه ببینیم مدیریت شرکت‌های هلدینگ دارای چه پیچیدگی‌هایی است و همینطور برای صحبت از اهمیت آموزش مدیریت هلدینگ باید از ابتدا شروع کنیم. پس صحبت را از مفهوم هلدینگ و مدیریت آن شروع می‌کنیم. شما هم اگر به موضوع مدیریت هلدینگ و پیچیدگی‌های آن علاقمند هستید، با من همراه باشید.

باید بدانید که مفهوم هلدینگ و آموزش مدیریت هلدینگ در دنیای تجارت و سازمان‌ها اهمیت بسیار زیادی دارد. وقتی از شرکت‌های هلدینگ حرف می‌زنیم، منظور ما یک ساختار سازمانی پیچیده است که شامل چندین شرکت و زیر مجموعه‌های مختلف است. این شرکت‌ها در صنایع و حوزه‌های مختلفی از بازار مشغول به کار هستند، به همین ترتیب وقتی از مدیریت هلدینگ حرف می‌زنیم هم منظور ما فرآیندی است که برای مدیریت و رهبری شرکت‌های زیرمجموعه مختلف در یک سازمان به صورت هماهنگ اتفاق می‌افتد. هدف اصلی هلدینگ‌ها هم حفظ و ارتقاء ارزش‌های کلی هلدینگ و بهره برداری بیشتر و بهتر از همین زیر مجموعه هاست.

اما وظایف مدیریت هلدینگ شامل چیست؟ ساماندهی و هماهنگی همه‌ی‌ زیر مجموعه‌ها، تامین مالی هلدینگ، تعیین استراتژی برای هلدینگ، تامین مالی شرکت‌های زیر مجموعه، نظارت و کنترل نظم و هماهنگی سازمان و زیرمجموعه‌ها و.. از جمله وظایف مدیر هلدینگ است. همانطور که می‌بینید چالش‌های مدیریت هلدینگ کم نیست، بنابراین لازم است که نقش آموزش مدیریت هلدینگ را جدی بگیرید و از راه حل‌های جدیدتری مثل دستگاه حضور و غیاب و نرم افزار‌های آن هم برای سهولت کار کمک بگیرید.

آموزش مدیریت هلدینگ و چالش‌های مهم آن

تا اینجا تعریف مختصری از هلدینگ و نحوه مدیریت آن داشتیم، اما برای دانستن اهمیت آموزش مدیریت هلدینگ باید با چالش‌های مهم یک مدیر هم آشنا باشید. باید بدانید که مدیریت هلدینگ نقش مهمی در تعیین استراتژی‌ها، سرمایه گذاری‌ها و تصمیمات کلیدی این مجموعه دارد. بطور مثال مدیریت هلدینگ به شکل مستقیم یا غیر مستقیم در تصمیم گیری‌های مالی، سیاست گذاری‌های مالی، سیاست گذاری استراتژیک، انتخاب مدیران ارشد و تامین منابع مالی شرکت‌های زیر مجموعه نقش دارد.

مدیریت استراتژیک در شرکتهای هلدینگ

درواقع کاراصلی مدیر هلدینگ سودآوری برای مجموعه از طریق تعیین استراتژی‌ها، سیاست‌ها و برنامه‌ها و هماهنگی عملکرد زیرمجموعه هاست؛ چیزی که باعث بهره وری بیشتر، کارایی بیشتر منابع و استفاده بهتر از قابلیت‌های مختلف زیرمجموعه‌ها و یا به بیان کلی‌تر بهبود عملکرد کلی سازمان است. حال با این تعاریف، اهمیت آموزش مدیریت هلدینگ برای ما واضح ‌تر است، چراکه مدیریت هلدینگ یک فرایند پیچیده و استراتژیک است که نیازمند آموزش، تخصص و تجربه در زمینه‌های مختلف از اقتصادی گرفته تا مالی و رهبری است.

از طرفی امکان دستیابی به رشد پایدار و ایجاد ارزش افزوده برای سهامداران و زیرمجموعه‌ها بدون این فرایند مدیریتی وجود ندارد. خب تا اینجای داستان مشخص است که رهبری هلدینگ یک ساختار پیچیده و چالش برانگیز و نیازمند آموزش مدیریت هلدینگ است. حالا وقت آن رسیده که مهم‌ترین چالش‌های مدیریت هلدینگ را باهم بررسی کنیم.

مدیریت ریسک، چالش مدیران هلدینگ‌ها

هلدینگ، عموما با ریسک بالایی مواجه است. به علاوه هرکدام از زیر مجموعه‌ها و شرکت‌های وابسته به هلدینگ‌ها ممکن است در یک صنعت یا تجارت متفاوت مشغول به فعالیت باشند. بنابراین هرکدام از این زیرمجموعه‌ها شرایط و مدیریت ریسک‌ متفاوت و مربوط به خودشان را دارند. حالا شما در نظر بگیرید که مدیریت این شرکت‌ها، مدیریت ریسک و اتخاذ تصمیمات مناسب برای کاهش و کنترل این مسائل چقدر در رهبری هلدینگ و موفقیت آن مهم و چقدر چالش برانگیز است. بنابراین در بخش آموزش مدیریت هلدینگ باید به مدیریت ریسک، مجموعه این چالش‌ها و وظایف مدیریتی توجه شود.

مدیریت استراتژی و چالش تصمیم‌گیری

چالش مهمی که در مورد هلدینگ‌ها وجود دارد مدیریت استراتژی هلدینگ است. حالا منظوراز این چالش مدیریت استراتژی چیست؟ تصمیم‌گیری و استراتژی‌های ارائه شده باید به صورت هماهنگ در تمام مجموعه و زیر مجموعه‌ها اجرا شود. این موضوع به همین سادگی اتفاق نمی‌افتد و نیاز‌مند هماهنگی بین تصمیم گیران، مدیریت منابع و ارتباط مداوم با زیر مجموعه هاست. در آموزش مدیریت هلدینگ باید به این موضوع دقت شود. یکی از این تصمیم گیری‌ها و قوانین داخلی مربوط به سیستم‌های مختلف کاری اضافه کار و پاداش، ساعات کاری و از این موارد است. جالب است که بدانید دستگاه حضور و غیاب به مدیران هلدینگ‌ها برای نظارت از راه دور و دقیق بر این دسته از قوانین داخلی سازمان‌ها کمک قابل توجهی خواهد کرد؛ به همین دلیل وجود دستگاه حضور و غیاب با کیفیت برای هلدینگ‌ها ضروری است.

چالش‌های مربوط به ارتباطات سازمانی در آموزش مدیریت هلدینگ

هلدینگ‌ها با سازمان‌های بزرگ و پرافتخار مختلفی همکاری می‌کنند. مدیریت و برقراری ارتباط موثر با شرکای تجاری، مشتریان سهامداران و همه ی ‌‌ذینفعان در سازمان‌های زیر مجموعه، نیازمند توانایی مدیریتی و ارتباطی بالایی است. این نوع مدیریت، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد. به همین دلیل هم این موضوع در بحث آموزش مدیریت هلدینگ از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

آموزش مدیریت هلدینگ

سرمایه گذاری و چالش تامین منابع

موضوع سرمایه گذاری و تامین مالی و چالش‌های مربوط به آن در همه ی‌‌ مجموعه‌ها و سازمان‌ها خصوصا برای سازمان‌های بزرگ و هلدینگ‌ها یک چالش جدی و همیشگی است. هلدینگ برای رشد و توسعه نیاز به سرمایه گذاری استراتژیک در زیر مجموعه‌های خود دارد. جذب سرمایه، تامین منابع مالی، مدیریت دقیق این منابع و سرمایه‌ها از جمله پیچیدگی‌های مدیران شرکت‌های هلدینگ است. همچنین در حوزه آموزش مدیریت هلدینگ بخش مدیریت سرمایه یکی از مهم‌ترین موضوعات است.

چالش تنوع و اهمیت آن در آموزش مدیریت هلدینگ

همانطور که گفتیم هلدینگ‌ها عموما شامل چندین شرکت فعال در زمینه‌های مختلف هستند. این تنوع در زمینه‌های کاری و تجاری با خود چالش‌های مختلفی را به همراه دارد. یک مدیر موفق علاوه بر چالش مدیریت چندین مجموعه متفاوت، باید دانش و تخصص نسبی هم در صنایع مختلف و بیزینس‌های زیرمجموعه خود داشته باشد. خب همانطور که پیداست چالش‌های برطرف کردن نیازهای متفاوت زیرمجموعه‌ها، برقراری ارتباط با آن‌ها و هماهنگی آن‌ها ازموضوعات جدی یک مدیر هلدینگ است.

سخن آخر

حال به سوال اولیه خود برگردیم که مدیریت شرکت‌های هلدینگ دارای چه پیچیدگی‌هایی است؟ باید گفت پیچیدگی‌های مدیریت شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ و دارای زیر مجموعه کم نیست. اما ما در این جا خیلی ساده به مهم‌ترین چالش‌های موجود برای مدیران فعال در حوزه شرکت‌های هلدینگ پرداختیم. این پیچیدگی‌ها و چالش‌های پیش رو دید به نسبت کاملی از آنچه که در مدیریت این سازمان‌ها و آموزش مدیریت هلدینگ اهمیت دارد به علاقه مندان این حوزه و مدیران خواهد داد.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟