x
X

پاور ویندوز چیست؟

امروزه در صنعت خودروسازی تکنولوژی جدیدی به نام Auto window closer معرفی شده است. این سیستم به منظور بالا بردن ایمنی اتومبیل، باعث بالا رفتن خودکار شیشه‌ها بعد از ترک اتومبیل توسط راننده می‌شود. سیستم مذکور در بازار کشور ما با نام ” پاور ویندوز ” شناخته می‌شود. به عبارت دیگر پاور ویندوز مجموعه‌ای از تجهیزات الکترونیکی و یا الکترومکانیکی است که موجب بالا رفتن اتوماتیک شیشه‌های خودرو می‌گردد.
در واقع زمانی که خودروی شما به این سیستم مجهز باشد، زمانی که کلید قفل ریموت را فشار می‌دهید، وضعیت شیشه‌های ماشین به ترتیب بررسی شده و در صورتی که هرکدام از شیشه‌ها حتی مقدار ناچیزی پایین باشد، به صورت خودکار توسط پاور ویندوز بالا برده می‌شود.

 

پاور شیشه بالابر

.

مجهز بودن خودرو به شیشه بالابر چه مزایایی دارد؟

مسئله‌ی باز ماندن شیشه‌های خودرو یک مسئله‌ی رایج در بین شهروندان است. به خصوص برای کسانی که فرزند کوچک دارند این مسئله بیشتر اتفاق می‌افتد. زیرا بازی با بالابر شیشه یکی از تفریحات مورد علاقه کودکان است.

مجهز بودن خودرو به پاور ویندوز یا همان پاور شیشه بالابر در کنار سایر لوازم جانبی همچون دوربین دنده عقب به همراه باعث افزایش امنیت خودرو می‌گردد. با نصب این سیستم نگرانی بابت فراموشی بستن شیشه‌ها که ممکن است باعث مورد سرقت قرار گرفتن خودرو شود برای همیشه برطرف می‌شود. دلیل اصلی طراحی این سیستم و استفاده از آن توسط کاربران نیز همین کاربرد آن است. اما استفاده از پاور شیشه بالابر مزایای دیگری نیز دارد. به عنوان مثال در فصل پاییز و زمستان اگر شیشه‌ها حتی مقدار کمی باز بماند، نفوذ باران و برف می‌تواند به تجهیزات برقی خودرو صدمه وارد کند. از طرفی در هوای سرد معمولاً حیوانات به دنبال سرپناهی گرم و خشک می‌گردند. به همین دلیل اگر شیشه ماشین پایین باشد احتمال ورود حیوانات به داخل آن زیاد است. با استفاده از این وسیله جانبی کاربردی می‌توانید از بروز چنین اتفاقات ناخوشایندی جلوگیری کنید.

 

پاور ویندوز

.

امکانات و ویژگی‌های جانبی

ممکن است این سوال در ذهن شما ایجاد شده باشد که اگر دست کودکی در بین شیشه و بدنه در ماشین قرار داشته باشد سیستم پاور ویندوز چگونه عمل می‌کند؟ جای نگرانی نیست. چرا که قابلیت ” آنتی ترپ ” پاور ویندوز وجود مانع را تشخیص داده و موتور شیشه بالابر را متوقف می‌کند. به این ترتیب از بروز آسیب‌های احتمالی پیشگیری می‌شود. به همین خاطر هنگام خرید پاور ویندوز ، مجهز بودن آن به قابلیت آنتی ترپ یکی از فاکتورهای مهم است.

یکی دیگر از ویژگی‌های سیستم پاور شیشه بالابر، قابلیت ” step by step ” می‌باشد. برای درک اهمیت این ویژگی ابتدا باید بدانید که اگر موتورهای شیشه بالابر چهار در خودرو به طور همزمان فعال شوند، جریان مصرفی از باتری خودرو زیاد می‌شود. این مسئله به مرور زمان به کاهش طول عمر باتری منجر می‌گردد. سیستم استپ بای استپ یا همان گام به گام، برای رفع این مشکل طراحی شده است. با وجود این قابلیت، ابتدا شیشه سمت راننده بالا می‌رود و بعد از آن باقی شیشه‌ها به نوبت بالا رفته و بسته می‌شوند. وجود این ویژگی سبب افزایش طول عمر باتری خودرو می‌شود.

ویژگی مهم بعدی سیستم دابل چک یا همان چک دو مرحله‌ای است. مجهز بودن پاور شیشه بالابر به این ویژگی باعث می‌شود که اگر فرآیند بالا رفتن یکی از شیشه‌ها به هر دلیلی کامل انجام نشد، برق مورد نیاز موتور شیشه بالابر توسط پاور ویندوز مجدداً تامین شده و بالا بودن کلیه شیشه‌ها دوباره چک می‌شود. به بیان دیگر قابلیت دابل چک موجب می‌شود فرآیند بالا بردن و بررسی وضعیت شیشه‌های خودرو، دو بار انجام گیرد. عملکرد پاور ویندوزی که این قابلیت را داشته باشد درصد خطای بسیار پایین‌تری دارد.

قیمت پاور ویندوز

با وجود اینکه قیمت پاور ویندوز هم مانند سایر لوازم جانبی خودرو در نوسان و متغیر است. اما نسبت به دیگر تجهیزات جانبی مانند دزدگیر ماشین، دوربین دنده عقب با مانیتور و… قیمت پایین‌تر و مناسب‌تری دارد. شما می‌توانید با هزینه‌ای در حدود کمتر از 200 هزار تومان، ماشین خود را به این سیستم مجهز کنید و از مزایای آن بهره‌مند شوید.

 

قیمت پاور ویندوز

.

نصب پاور ویندوز

روشن است که نصب پاور ویندوز بر روی خودروهایی انجام می‌شود که قابلیت این را داشته باشند. یعنی شیشه‌های خود را به‌طور خودکار بالا و پایین ببرند. البته در این مقاله به‌طور تخصصی به آموزش نصب شیشه بالابر پرداخته نمی‌شود. ولی یک سری توضیحات کلی در این باره ارائه خواهیم داد.

سیستم پاور ویندور یا همان پاور شیشه بالابر، بر پایهی مکانیزم بالابری آن بنا نهاده شده است. این نیرو برای بالا بردن شیشه‌های اتومبیل از اتصالی ظریف استفاده می‌نماید. به بیان دیگر موتور الکتریکی این سیستم، به چند چرخ دنده و یک دنده مارپیچی متصل است و موجب فراهم شدن نیروی مورد نیاز برای بالا بردن شیشه می‌شود. فرآیند نصب پاور ویندوز فرآیندی پیچیده می‌باشد که نیازمند دقت و تخصص است. البته این موضوع در مورد اکثر لوازم و تجهیزات جانبی خودرو صدق می‌کند. برای مثال اگر شما بهترین دزدگیر ماشین را بخرید ولی فرآیند نصب آن صحیح و اصولی انجام نشود، عملکردی درستی نخواهد داشت و مدام شما را اذیت خواهد کرد.

اما مکانیزم پاور ویندوز در نگاه کلی به این گونه است که دو عدد سیم منفی پشت موتور شیشه بالابر خودرو قرار گرفته است. هنگام نصب پاور ویندوز سیم معین قطع شده و سیم‌های مخصوص به پاور وصل می‌شوند. در نتیجه هنگامی که پاور ویندوز تحریک می‌شود، منفی و مثبت برای بالا بردن شیشه ایجاد شده‌است. این فرآیند برای همه شیشه‌ها انجام می‌گیرد تا یک به یک آن‌ها بالا روند. ممکن است نصب این سیستم در نگاه اول ساده و قابل اجرا باشد. اما هنگامی که قرار است بر روی خودرو اجرا شود، تخصص و مهارت بالایی را می‌طلبد. به‌گونه‌ای که هر فرد عادی از پس انجام آن برنمی‌آید. بنابراین توصیه می‌شود در صورت خرید این محصول، نصب و را‌ه‌اندازی آن را به افراد متخصص و ماهر بسپارید.

نکته آخر هنگام خرید

در سخن پایانی جا دارد بگوییم که امروزه پاور ویندوز بر روی بیشتر خودروهای روز دنیا به عنوان یکی از اجزای اصلی خودرو می‌باشد. همچنین به یکی از امکانات عادی خودروها تبدیل شده است. ولی متاسفانه در کشور ما علی رغم قیمت بالای خودروهای داخلی، این سیستم کارآمد جزء لوازم جانبی خودرو محسوب می‌شود. هنوز هم به عنوان یک آپشن معرفی و به مشتریان عرضه می‌گردد. به همین جهت در صورت نیاز به خرید پاور ویندوز و سایر لوازم جانبی، می‌توانید از طریق فروشگاه اینترنتی اینصب اقدام نمایید.

 


پاور ویندوز مدل 2w


پاور ویندوز مدل 4w

محصولات پیشنهادی

<
>
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟