x
X

همه چیز درباره ریموت درب پارکینگ و انواع آن

در دنیایی که تکنولوژی جای همه چیز را گرفته است قطعاً عجیب نیست که ریموت درب پارکینگ نیز یک گزینه برای آسان شدن کارها باشد. در ادامه قصد داریم به توضیحات بیشتری در رابطه با ریموت درب پارکینگ بپردازیم

ریموت درب پارکینگ چیست؟

در طول چند سال اخیر باتوجه‌به ارتقاء صنعت سیستم‌های امنیتی هوشمند مانند دزدگیر و کنترل منازل، واحدهای مسکونی و تجاری دستگاه‌هایی در بازار یافت می‌شوند که به آن ها ریموت درب پارکینگ گفته می‌شود. این دستگاه عملکرد به‌طورکلی ساده‌ای دارد. به این صورت است که یک رسیور در محلی مناسب قرار داده می‌شود و امکان برقراری ارتباط بین یک ریموت کنترل و آن از طریق امواج بلوتوث انجام می‌گردد. در این صورت دیگر نیاز نیست شما برای باز و بسته کردن درب پارکینگ، منزل، محل کار و یا هر نوع ساختمانی یک‌بار از خودروی خود پیاده شوید و سپس درب را بازکرده و آن را دوباره ببندید. البته که ریموت کنترل درب منزل انواع مختلفی دارد و بسته به قیمت و تکنولوژی ساخت شما باید برای نصب و بهره‌برداری از آن هزینه‌های متفاوتی بپردازید.

 

ریموت درب پارکینگ چیست؟

.

نحوه استفاده از ریموت دربازکن و لرن کردن آن

نحوه کد دادن و یا اصطلاحاً لرن کردن در انواع دزدگیرها ممکن است متفاوت باشد. اما یک راهکار اصلی وجود دارد و آن هم رفتن به سراغ رسیور و برد اصلی ریموت کنترل درب بازکن شماست. یک شاسی و کلید مرکزی برای کد دادن به ریموت‌ها روی برد وجود دارد که شما با فشار دادن آن و همین‌طور پس از آن فشردن ریموت درب می‌توانید دکمه موردنظر جهت باز و بسته کردن درب را بشناسانید. به‌طورکلی به عملیاتی که در آن امواج خاص ازروی ریموت به دستگاه دیجیتال کنترل درب شناسانده شده و دستگاه پس از آن تشخیص می‌دهد که این امواج مربوط به ریموت شماست گفته خواهد شد. بستگی دارد که دستگاه شما از کدام تکنولوژی و ارتباط رادیویی و ارتباطی برای این کار استفاده می‌کند. ممکن است در فواصل متفاوت برد کم یا زیادی داشته باشد.

برد ریموت درب پارکینگ چقدر است؟

درگذشته یکی از بزرگ‌ترین نقص‌ها در ریموت درب پارکینگ مربوط می‌شد به تداخل امواج بین این ریموت با دیگر موارد مانند ریموت دزدگیر خودروی شما. چون رنج فرکانسی به‌اشتباه هم سو با دزدگیر در نظر گرفته می‌شد و شاید وقتی این دو را کنار یکدیگر داشتید یا در اطراف شما وقتی قصدتان استفاده از ریموت بود. وجود ریموت دیگر و یا دستگاه رسیور تداخلی ایجاد می‌کرد. 315 رنجی بود که در ابتدا بر اساس مگاهرتز برای این دستگاه‌ها در نظر گرفته شد که پس از آن شرکت‌های طراحی و تولید بازوهای مکانیکی و ریموت‌های درب تصمیم گرفتند 433 را انتخاب کنند. تداخل فرکانس‌ها یکی از اصلی‌ترین مشکلاتی است که سبب می‌شود دزدگیر شما با اختلال کار کند و یا این که درب با دیگر کنترل نیز باز شود.

حالا در کشورهای دیگر از رنج 868 مگاهرتز نیز استفاده می‌کنند. البته که بالابردن این رقم به افزایش برد کمک نمی‌کند اما باعث می‌شود که عملکرد ریموت درب پارکینگ در این حالت کاملاً صحیح باشد. آن هم به دلیل این است که هیچ دزدگیر خودرو یا موارد مشابه روی این محدوده فرکانسی کار نمی‌کنند. در نهایت برد ریموت درب‌های پارکینگی معمولاً بین 50 تا 100 متر می‌باشد که این حالت استاندارد در نظر گرفته شده و قطعاً می‌دانید که برای دزدگیرهای خودرو این رنج تا یک کیلومتر نیز خواهد بود.

انواع ریموت پارکینگ‌های موجود در بازار ایران

در حال حاضر انواع مختلفی از ریموت کنترل در ایران وجود دارد که هرکدام از آن‌ها از یک روش و تکنولوژی برای این کار استفاده می‌کنند. برخی مدل‌ها توسط درب بازکن ها و بازوهای مکانیکی به‌صورت فابریک وجود دارند که یک مشکل اساسی ایجاد می‌شود. این ریموت‌ها در صورت گم‌شدن دیگر قابل کپی و استفاده مجدد نبوده و شما باید ریموت و تکنولوژی آن را به طور کامل فراموش کنید. در این وضعیت ریموت‌های غیر فابریکی وجود دارند که می‌توانید از بازار تهیه کنید. و امکان کد دادن به آن ها وجود دارد. قیمتشان نیز بسیار پایین بوده و در هر بازاری موجود هستند.

بعلاوه این که ریموت‌هاپینگ نیز برای مشتریان یک امکان جالب دارد و آن هم غیر قابل کپی بودن و امنیت بالا می‌باشد. به‌هرحال تفاوتی ندارد. در نهایت شما باید درب خود را با یک ریموت باز کنید و اگر به دنبال راهکاری دیگر هستید. پیشنهادی برایتان داریم.

نحوه تعمیر ریموت درب پارکینگ

کم‌وبیش دستگاه‌ها و قطعات الکترونیکی ممکن است دچار ایراداتی شوند که عملکرد آن ها را در حالت عادی مختل کرده، با دیگر دستگاه‌ها تداخلات سیگنالی داشته باشند. شما در این وضعیت و در بسیاری از موارد می‌توانید مشکلات را خودتان رفع کنید. گاهی هم مورد برقی، تخصصی و فنی است که باید به یک نصاب مجرب و باتجربه و تکنسین کار خود را بسپارید. موقعی که ریموت کنترل به‌درستی عمل نمی‌کند، نخست این که شما با فشردن کلیدها هیچ حرکتی روی بازوی مکانیکی درب مشاهده نمی‌کنید.

عیب‌یابی ریموت درب پارکینگ

ممکن است درب مکانیکی باز شود، اما این اتفاق با لرزش و در کمترین زمان انجام می‌گردد. یعنی قبلاً درب پارکینگ شما زودتر باز می‌شد و حالا این عملیات به‌کندی انجام می‌گردد. لرزش و سروصدای بلند و مهیبی هنگام باز و بخصوص بسته شدن درب پارکینگ مشاهده می‌شود که نشان می‌دهد شرایط عادی نیست. در درجه اول شما باید ریموت کنترل درب پارکینگ و باتری و سیستم ذخیره برق آن را بررسی کنید. ممکن است به‌صورت فیزیکی به ریموت شما ضربه وارد شده باشد. پس از آن به سراغ چشمی و رسیور و دستگاه دریافت اطلاعات پارکینگ خود بروید. اجسامی در میان این دو دریافت‌کننده و ارسال‌کننده ممکن است وجود داشته باشند که از انتقال اطلاعات جلوگیری کنند. در بسیاری از موارد شما می‌توانید با مراجعه به دفترچه راهنما مشکلات ریموت‌ها و کنترل‌های راه دور درب پارکینگ خود را برطرف کنید.

ایراد در رسیور و دریافت‌کننده سیگنال ریموت دربازکن

در این وضعیت دستگاه رسیور ممکن است امواج را به‌خوبی دریافت نکند. تا حد ممکن ریموت را به آن نزدیک کنید و اگر بازهم سیگنالی دریافت نشد و دستگاه و بازوی مکانیکی عکس‌العملی نداشت. مشکل جدی است و بهتر است با یک تعمیرکار و یا نمایندگی تماس حاصل فرمایید. درون این دستگاه یک دکمه به نام Learn وجود دارد که برای دستور دادن و شناسایی سیگنال است. اگر ریموت شما ازکارافتاده و یا به سرقت رفته است آن را چند ثانیه نگه دارید تا از انجام عملیاتی روی دستگاه جلوگیری شده و تا وقتی که ریموت جدید را تهیه نکرده‌اید این عملکرد ازکارافتاده باشد.

به‌طورکلی در مواردی که مشکل از اتصالات و برد و موارد تخصصی باشد کاری از دست شما برنمی‌آید. به‌هرحال ممکن است ریموت کنترل شما در اثر استفاده مداوم و مکرر دچار آسیب شده باشد. بعلاوه این که رسیورها باتوجه‌به این که یک وسیله برقی هستند به آب، گردوغبار و رطوبت حساس هستند و باید در این موارد محافظت شوند.

کنترل هوشمند درب پارکینگ با ریموت نوربالا

ریموت‌های نور بازکن و نوربالا یک امکان جالب با امکان نصب ریموت درب پارکینگ روی خودرو هستند. به این صورت که وقتی خودروی موردنظر به درب نزدیک می‌شود. با یک علامت چراغ خودرو مانند نوربالا دستور از سوی رسیور دریافت شده و درب منزل و یا محل کار شما باز می‌شود. این کار با نصب یک کیت هوشمند روی خودروی شما در کنار دزدگیر و تشخیص یکسان بودن خودرو و دیوایسی که توسط رسیور مشخص شده است امکان‌پذیر خواهد بود. شما می‌توانید روی این سیستم‌ها دستورات خاصی را برای دریافت‌کننده مشخص کنید. که مثلاً اگر لازم بود با نوربالا درب بازشده و هنگامی که خودروی شما نور پایین می‌زند درب بسته شود. به‌هرحال این تکنولوژی بسیار نوین‌تر است و قابلیتی جالب بوده و کار شما را بسیار آسان می‌کند. از طرفی از نظر امنیتی هم مشکلی ندارد.

 

کنترل هوشمند درب پارکینگ با ریموت نوربالا

.

کنترل هوشمند درب پارکینگ‌ها

در بازار ریموت‌های درب بازکن تقسیم‌بندی‌های زیادی برای مدل‌های هوشمند آن وجود دارد. شما می‌توانید از تکنولوژی‌های گوناگونی برای بازکردن درب خانه و محل زندگی و یا کار خود استفاده کنید. که هرکدام از آن ها مزایا و معایبی دارند. به طور مثال یک سری از ریموت‌ها حالا با نصب نرم‌افزارهای موبایلی و اپ ها قابلیت این را دارند که به افراد دسترسی داده و آن ها نیز با یک صدور دستور از موبایل خود می‌توانند درب‌ها را باز کنند. در نمونه‌های دیگری شما می‌توانید مثلاً از کنترل هوشمند درب پارکینگ و ریموت دربازکن نوربالا استفاده کنید.

 

کنترل هوشمند درب پارکینگ‌ها

.

مکانیزم و عملکرد این ریموت‌ها بسیار ساده است. در واقع به هنگامی که خودروی شما به درب نزدیک می‌شود. با یک نوربالا مقابل آن دستگاه تشخیص می‌دهد که خودروی صاحب‌خانه است. درب به این روش هم باز و هم‌بسته می‌شود. این سیستم در کنار دزدگیر خودرو نصب می‌شود و هنگامی که واقعاً خودروی شما نزدیک درب باشد قابل تشخیص است. یعنی از ضریب امنیتی بالایی نیز برخوردار بوده و اصلی‌ترین مکانیزم تشخیص امنیت نیز به همین ترتیب انجام می‌شود. حالا البته روش‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن ها می‌توانید درب پارکینگ خود را بدون دردسر و در بسیاری از موارد بدون استفاده از ریموت باز و بسته کنید.

نحوه استفاده از ریموت درب بازکن نوربالا

اگر بسیار پیش می‌آید که ریموت درب بازکن خود را در منزل فراموش می‌کنید. و دیگر این کار شما را کلافه کرده است. خوب انتخاب ریموت‌های نور بازکن می‌تواند یک تصمیم ایدئال و عقلانی باشد. موضوع این است که Light Openerها قابل نصب در کنار دزدگیر ماشین هستند و روی برد بسته می‌شوند. پس از آن دستوراتی ذخیره می‌شود و شما می‌توانید تعداد زیادی درب پارکینگ مربوط به محل کار، منزل و دیگر موارد را به‌راحتی باز و بسته کنید. این کار بدون پیاده شدن و اشتباه و هرگونه مشکل دیگری تنها با یک انعکاس نور در فاصله‌ای مناسب ممکن خواهد بود.

ریموت هوشمند پارکینگ نوربالا مدل ۴۳۳ یکی از مدل‌های محبوب موجود در بازار ایران است. که قابلیت بازکردن درب پارکینگ با استفاده از نور خودرو را در خود جای‌داده است. و روی هر مدلی از خودروی ایرانی، خارجی نصب می‌گردد. عملیات نصب آن نیز بسیار آسان است و هیچ تداخلی با دزدگیر و سیستم برق خودروی شما ایجاد نمی‌کند. حتی اگر همسایگان شما نیز از این تکنولوژی استفاده کنند. بازهم مشکلی در ارسال و دریافت سیگنال به سیستم رسیور بازکن درب‌ها و کرکره‌های برقی وجود نخواهد داشت. البته امکان سفارشی‌سازی نیز وجود دارد. مثلاً به‌جای نوربالا شما از راهنماها برای بازکردن و بستن درب استفاده کنید.

 

کنترل هوشمند درب پارکینگ با ریموت نوربالا

نکات خرید ریموت درب

به‌هرحال مدل‌های مختلفی از ریموت‌ درب پارکینگ در بازار وجود دارد. که هرکدام از آن ها مزایا و معایب خاص خود را دارند. به‌طورکلی ما سه نوع ریموت درب داریم که:

  • بلوتوثی
  • دیپ سوئیچ
  • کد لرنینگ

از انواع آن هستند و هرکدام با قیمتی خاص و رنجی متنوع تحت لیسانس و تولید برندهای گوناگون در بازار به فروش می‌رسند.

ریموت‌ درب پارکینگ بلوتوثی

ریموت‌ درب پارکینگ بلوتوثی، از دستگاه رسیور برای بازکردن درب کمک نمی‌گیرند. و مسئله این است که در برد محدود بلوتوث شما با نزدیک کردن آن ها با ریموت‌های مادر و اصلی می‌توانید فعالشان کنید. این ریموت‌ها البته در برخی موارد امنیتی ممکن است ضعیف‌تر عمل کنند. و تمامی این مشکلات بستگی به استفاده ناصحیح کاربر از آن ها دارد. ریموت‌های بلوتوثی نسبت به دیگر مدل‌ها قیمت نازل‌تری دارند و در بازار به‌وفور یافت می‌شوند. پس از خرابی نیز شما امکان تعویض این ریموت‌ها را خواهید داشت و می‌توانید به‌آسانی آن ها را در بازار بیابید.

ریموت‌های دیپ سوئیچ کرکره بازکن

مدل دیگر ریموت‌های دیپ سوئیچ هستند که از لرنینگ‌ها قوی‌تر بوده و شما باید برای تنظیم آن ها اتصال درب پشتی ریموت را جدا کنید. و سپس تمامی کلیدهای موردنیاز که هشت عدد هستند را بچینید و روی رسیور نیز دقیقاً همین چینش را انجام دهید تا دستگاه با مشکل مواجه نشود. ریموت‌های دیپ سوئیچ برای موتورهایی ساید استفاده می‌شوند. موتورهای ساید از قدرتی بالاتر بهره گرفته اند. و به نسبت دیگر موتورهای بازکن درب کرکره‌ای و پارکینگ عملکرد بهترین خواهند داشت.

 

ریموت‌های دیپ سوئیچ کرکره بازکن

.

ریموت‌ درب پارکینگ کد لرنینگ

همان‌طور که از نام این ریموت‌ها مشخص است شما می‌توانید به آن ها کد بدهید. شما برای فعال‌سازی ریموت‌ درب پارکینگ کد لرنینگ، نخست به سراغ رسیور می‌روید. و پس از آن کلید شناسایی را یافته و دو ثانیه فشار می‌دهید. دستگاه با یک نور آماده دریافت اطلاعات از ریموت می‌شود. و پس از آن وقتی شما هر کلید ریموت را فشار دهید. دستور به رسیور ارسال شده و ریموت شما نیز به‌خوبی شناسایی می‌گردد. این ریموت‌ها به دلیل امنیت و همین‌طور سرعت و عملکرد عالی در بازار ایران یکی از پرفروش‌ترین‌ها و بهترین مدل‌ها هستند. البته کمی قیمتشان نسبت به دیگر مدل‌ها بالاتر است.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟