x
X

نصب دزدگیر ماشین

مسئله حراست و حفاظت از دارایی‌ها همیشه به عنوان یکی از دغدغه‌های مهم انسان‌ها به شمار ‌رفته است. بشر به طور ذاتی و طبیعی از اموالی که در اختیار دارد، محافظت می‌کند. یکی از وسایل ارزشمندی که هر شخصی در طول زندگی تهیه می‌کند، خودرو شخصی است. در حدود دو دهه قبل برای حفاظت از خودروها از انواع و اقسام قفل‌ها استفاده می‌شد. اما در عمل هیچ فایده‌ای نداشتند. چرا که فرد سارق به راحتی می‌توانست وارد خودرو شود و اقدام به باز کردن قفل‌ها کند. این مسئله باعث شد تا مردم به فکر راهی برای جلوگیری از ورود فرد سارق به خودور باشند. در نتیجه ابزار مراقبتی به نام دزدگیر ماشین ابداع شد. در ادامه با ما همراه باشید تا در خصوص خدمات، کیفیت نصب دزدگیر ماشین بیشتر آشنا شوید.

اساس عملکرد دزدگیر ماشین به چه صورت است؟

در دنیای امروز تقریبا در بسیاری از خانواده‌ها حداقل یک خودروی سواری وجود دارد. همچنین تعداد آنها به صورت روزانه در حال افزایش است. با توجه به این که افراد هزینه‌های نسبتا بالایی را برای خرید خودرو پرداخت می‌کنند، نیاز به مراقبت از ماشین، به یک مسئله اساسی تبدیل شده است؛ چرا که بسیاری از سارقان با توجه به قیمت بالای خودروها به سراغ آن‌ها می‌آیند.

برخی مواقع نیز پیش می‌آید که مجبور می‌شوید، وسیله‌ای ارزشمند را داخل خودرو قرار دهید و خودتان آن را برای مدتی ترک کنید. اگر از دزدگیر مناسب استفاده نکنید، مدام ذهن شما مشغول خواهد بود. استرس اینکه مبادا سارقی به خودروی شما دستبرد بزند، ذهن شما را آشفته خواهد کرد.

بنابراین حتما باید به سراغ سیستم‌ها و ادوات حفاظتی خودرو بروید. از هزینه کردن برای خرید دزدگیر باکیفیت ابا نداشته باشید. چرا که یک دزدگیر هر چقدر هم که گران باشد، به هیچ وجه قابل مقایسه با ارزش خودروی سواری شما نیست.

اساس فرآیند نصب دزدگیر در ماشین، مبتنی بر عملکرد سنسورها است. در  واقع به واسطه مکانیزم کنترلی که در روی خودرو سوار می‌شود،‌ در صورت هر گونه دستبرد یا برخورد نا متعارف با خودرو، سنسورها فورا عمل می‌کنند. به این ترتیب علائم هشداری صادر می‌شود و شخص صاحب خودرو از احتمال دستبرد به خودرو مطلع می‌گردد.

 

اساس عملکرد دزدگیر ماشین

.

ساختار دزدگیر ماشین

امروزه با توجه به اهمیت مسئله حفاظت از خودروها، سیستم‌های حفاظتی بسیار پیشرفته‌تر شده اند. اما در این جا قصد داریم تا نگاهی پایه‌ای به ساختمان دزدگیرها داشته باشیم. مجموعه دزدگیر ماشین در ابتدایی‌ترین ساختار ممکن دارای چند جزء اصلی است که عبارتند از:

– سنسور (در کمترین حالت ممکن حداقل یک نوع سنسور در سیستم نصب دزدگیر ماشین وجود دارد)

– ابزار هشدار دهنده (در بسیاری از خودروها این ابزار به صورت آژیر هشدار و چراغ چشمک زن است)

– سیستم کنترل (وظیفه ایجاد ارتباط و هماهنگی بین عملکرد دو جزء بالا را بر عهده دارد)

یک نصاب دزدگیر ماشین، فرآیند نصب دزدگیر را از درب راننده شروع می‌کند. به این صورت که ابتدا سنسور روی درب ماشین نصب می‌شود. در واقع دلیل نصب سنسور روی درب آن است که در صورت تماس با آن فرمان هشدار صادر شود. اما واقعیت این است که سیستم دزدگیر به همین سادگی که گفته شد، نیست و دارای پیچیدگی‌هایی است که زمان نصب دزدگیر ماشین را افزایش می‌دهد.

سیستم‌های دزدگیر صرفا برای نصب روی درب ماشین مورد استفاده قرار نمی‌گیرند. شما می‌توانید سنسورها را در هر یک از اجزای مهم ماشین خود تعبیه کنید تا در صورت اقدام سارق برای سرقت آن‏ها، آژیر هشدار به صدا در بیاید.

اجزای تشکیل دهنده دزدگیر

در بالا با ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین ساختاری که یک دزدگیر باید داشته باشد،‌ آشنا شدید. یک سیستم دزدگیر از مجموعه‌ اجزایی تشکیل شده است که باید در کنار یکدیگر به دقت کار کنند تا سیستم بتواند به درستی فعالیت نماید. همچنین لازم به ذکر است که حضور این اجزاء در سیستم دزدگیر ضروری است و به عنوان آپشن یا گزینه اختیاری به حساب نمی‌آیند. این اجزاء عبارتند از:

1- کیت اصلی دزدگیر:

هر سیستم کنترلی یک مرکز فرماندهی دارد که کنترل و اداره امور از آنجا صورت می‌گیرد. اگر یک دزدگیر را به بدن انسان تشبیه کنیم، کیت دزدگیر در واقع نقش مغز را در بدن انسان ایفا می‌کند. هیچ اتفاقی در دزدگیر بدون صدور فرمان مناسب از سوی کیت رخ نمی‌دهد. همان طور که اگر مغز انسان از کار بیفتد عملا آن انسان می‌میرد، در دزدگیر نیز اگر کیت اصلی دچار مشکل و خرابی شود،  سیستم دزدگیر از کار خواهد افتاد. همه اطلاعات ورودی از سنسورها به کیت اصلی منتقل می‌شود. در کسری از ثانیه این اطلاعات در کیت اصلی پردازش و تجزیه و تحلیل می‌شود. در ادامه فرمان لازم به آژیرهای خطر داده می‌شود تا واکنش مناسب را از خود نمایش دهند. کیفیت نصب دزدگیر ماشین تا حدود بسیار زیادی در گرو نصب صحیح کیت توسط نصاب دزدگیر ماشین است.

2- ریموت دزدگیر:

ریموت همان جزئی از دزدگیر است که در اختیار شما قرار دارد. به کمک آن درب‌های ماشین را باز و بسته می‌کنید. در صورتی که صدای آژیر خودرو بی‌جهت بلند شود،‌ می‌توانید به کمک ریموت آن را قطع کنید. ارتباط بین ریموت و کیت اصلی دزدگیر به وسیله امواج رادیویی با طول موج مشخص صورت می‌گیرد. به همین دلیل ریموت فقط در فاصله معینی از خودرو عمل می‌کند.

3- سنسورها:

در بالا ذکر کردیم که اصلی‌ترین سنسوری که حضور آن در سیستم دزدگیر لازم است، سنسور درب خودرو می‌باشد. اما سنسورهای دیگری نیز وجود دارد که روی پنجره، درب صندوق عقب و کاپوت جلوی ماشین نصب می‌شود. به این ترتیب در صورت تماس با آن‌ها بلافاصله صدای آژیر دزدگیر بلند خواهد شد. در کنار موارد اشاره شده نوع دیگری از سنسورها وجود دارد که اصطلاحا به نام سنسور شوک یا ضربه شناخته می‌شوند. این سنسورها در زمانی که ضربه‌ای به بدنه خودرو وارد می‌شود، فعال می‌شوند. به عنوان مثال فرض کنید که خودرو شما در معبری پارک است. خودرو دیگری از کنار خودرو شما عبور می‌کند و به آن برخورد می‌کند. در این مواقع سنسور شوک بلافاصله فعال می‌شود و آژیر دزدگیر به صدا در می‌آید.

4- نمایشگر LED:

خودروهایی که دزدگیر دارند، نوعی نمایشگر نوری LED در کنار شیشه جلوی آنها وجود دارد که در هنگام فعال بودن دزدگیر، روشن می‌شوند. این باعث می‌شود تا دیگران متوجه شوند که خودرو شما دزدگیر دارد. به این ترتیب اقدام به سرقت از خودرو شما نکنند.

همان طور که اشاره کردیم، دزدگیرهای جدید دارای تکنولوژی پیشرفته‌تری هستند. به طبع آن تجهیزات و ادوات بیشتری نیز در سیستم آنها وجود دارد که در فرآیند نصب دزدگیر ماشین مورد استفاده قرار می‌گیرند. اما حضور یا عدم حضور آنها نقش حیاتی در عملکرد دزدگیر ایفا نمی‌کند. بلکه به عنوان ابزاری برای افزایش ضریب ایمنی آن به شمار می‌روند. از جمله این تجهیزات می‌توان به میکروسوئیچ، آفتامات، شیشه بالابر، آنتن،‌ پمپ درب خودرو و …. اشاره نمود.

مختصری درباره سایر نقش‌های دزدگیر

نقش دزدگیر صرفا به عنوان یک نقش حفاظتی از خودرو محدود نمی‌شود. نصب دزدگیر ماشین به شما کمک می‌کند تا برای باز کردن یا بستن درب ماشین نیز نیاز به سوییچ نداشته باشید و به راحتی به کمک یک دکمه درب خودرو را باز یا بسته کنید. حتی گاهی اوقات ممکن است در یک پارکینگ مملو از ماشین خودرو را پارک کنید و بعد از چند ساعت وقتی مراجعه می‌کنید، نتوانید خودروتان را پیدا کنید. در این مواقع می‌توان با به صدا در آوردن دزدگیر ماشین، خودرو را راحت‌تر پیدا کرد. کاربرد دیگر آنکه گاهی اوقات بچه کوچک در ماشین حضور دارد یا در مکانی شلوغ و نا ایمن رانندگی می‌کنید. در این مواقع وقتی افراد داخل ماشین مستقر هستند، می‌توان به کمک دزدگیر درب‌های ماشین را قفل کرد و به این ترتیب با خیال آسوده به رانندگی پرداخت.

 

سایر نقش‌های دزدگیر

.

انواع دزدگیرهای ماشین

یکی از پارامترهای موثر در هزینه نصب دزدگیر ماشین،‌ نوع دزدگیری است که تهیه می‌کنید. در این جا قصد داریم تا شما را با انواع دزدگیرهای موجود در بازار آشنا کنیم. یک دزدگیر خوب علاوه بر این که باید کار سارقان برای سرقت ماشین را سخت کند، باید استفاده از ماشین را برای راننده آسان‌تر کند. همین نکته کلیدی به عنوان وجه تمایز انواع دزدگیرهای موجود در بازار قلمداد می‌شود. انواع دزدگیرهای خودروها عبارتند از:

1- دزدگیرهای ساده

دزدگیرهای ساده، ابتدایی‌ترین دزدگیرهایی هستند که در بازار می‌توانید تهیه کنید. زمان نصب دزدگیر ماشین ساده، بسیار کوتاه‌تر از سایر دزدگیرها است. این دزدگیرها صرفا در صورتی که ضربه نسبتا شدید دست یا اشیای دیگر با خودرو به وجود بیاید، حساس می‌شوند. در نتیجه صدای آژیر آن‌ها فعال می‌شود. این مسئله به دلیل سطح پایین حساسیت سنسورهایی است که در آن‌ها استفاده می‌شود. صدای آژیر این دزدگیرها خیلی خاص و قابل تشخیص نیست. به همین دلیل ممکن است به خوبی متوجه این نشوید که خودروی شما در حال آژیر کشیدن است.

هزینه نصبت دزدگیر ماشین ساده، کمتر از سایر انواع دزدگیرها است. البته پیشنهاد می‌کنیم با توجه به هزینه بالایی که برای خودرو پرداخت می‌کنید، خرید این نوع دزدگیرها را از دستور کار خود خارج کنید. به سراغ انواع پیشرفته‌تر دزدگیر بروید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

2- دزدگیر تصویری

انواع دزدگیر تصویری در زمره جدیدترین دزدگیرهایی هستند که در حال حاضر در بازار در دسترس هستند. همان طور که از نام آن مشخص است، این دزدگیر دارای یک مانیتور است. به کمک مانیتور می‌توانید به طور لحظه‌ای وضعیت خودرو خود را رصد کنید. این کار باعث می‌شود ضریب امنیت خودرو شما به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کند. در خودروهای معمولی که از سیستم حفاظتی پیشرفته برخوردار نیستند، مانیتور اشاره شده روی ریموت کنترلی که در اختیار شما است، نصب می‌شود. اما در خودروهای گران‌قیمت جدید، این مانیتور داخل خودروها نیز نصب است. کاملا شرایط خودرو را به صورت لحظه‌ای رصد می‌کند و به شما اطلاع می‌دهد.

در واقع وظیفه این مانیتور آن است که به شما کمک کند تا در صورت به صدا در آمدن آژیر دزدگیر ماشین، متوجه شوید که علت به صدا در آمدن آن چه بوده است. امکانات جانبی زیادی نیز روی این دزدگیرها برای سهولت راننده تعبیه شده است. از جمله می‌توان به هشدار ضعیف شدن باتری ماشین و افزایش درجه حرارتی موتور ماشین اشاره نمود. همچنین برخی مراقبت‌های اضافه نظیر قفل کودک نیز روی این نوع دزدگیرها وجود دارد.

3- دزدگیر سیم کارتی

جدیدترین تکنولوژی دزدگیر ماشین‌ها،  دزدگیرهای سیم کارتی هستند. پیشنهاد اول نصاب دزدگیر ماشین به شما، قطعا دزدگیرهای سیم کارتی است. در واقع این نوع دزدگیرها با بهره‌مندی از فناوری اینترنت و اتصال به آنتن GSM بیشترین ضریب ایمنی را برای خودرو شما به ارمغان می‌آورند. در واقع به کمک یک اپلیکیشن موبایل می‌توانید وضعیت خودرو خود را به صورت لحظه‌ای رصد کنید. حتی در مواقعی که بسیار دور از آن هستید نیز خودرو را به راحتی کنترل کنید. حتی در مواقعی که به اینترنت نیز دسترسی ندارید، به کمک پیامک می‌توانید از وضعیت ماشین باخبر شوید.

یک چالشی که در خصوص دزدگیرهای قبلی وجود داشت، ضعیف شدن باتری آنها و نیاز به تعویض مداوم آنها بود. این مسئله به کمک دزدگیرهای سیم کارتی به طور کامل برطرف شده است. هزینه نصب دزدگیر ماشین سیم کارتی بیش از دو نوع قبلی است. اما برای خودروهای گران‌ قیمت و لوکس استفاده از این نوع دزدگیرها کاملا توجیه دارد.

امکانات جانبی زیادی نیز برای کمک به رانندگی راحت‌تر در این دزدگیرها وجود دارد. حتی می‌توانید به کمک این نوع دزدگیرها اقدام به روشن و خاموش کردن ماشین از راه دور نمایید.

نحوه نصب دزدگیر ماشین در محل

در گذشته برای اینکه بتوانید روی خودرو خود دزدگیر نصب کنید، لازم بود که به مراکز ارائه دهنده خدمات نصب دزدگیر مراجعه کنید. اما در سال‌های اخیر با راه‌اندازی فروشگاه‌های آنلاین ارائه دهنده خدمات دزدگیر ماشین، می‌توانید ضمن تهیه دزدگیر مورد نیاز خود به صورت آنلاین، از خدمات نصب دزدگیر ماشین در محل نیز برخورددار شوید. یک نصاب دزدگیر ماشین باید از تجربه، مهارت و دانش کافی برای این کار برخورددار باشد. اینصب با گرد هم آوردن کادری مجرب و متخصص از نصابان دزدگیر ماشین، خدمات نصب دزدگیر در محل را خدمت شما عزیزان ارائه می‌کند. در ادامه در خصوص هزینه خدمات نصب دزدگیر اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

نحوه نصب دزدگیر ماشین در محل

.

هزینه نصب دزدگیر ماشین

در قسمت بررسی انواع دزدگیرهای ماشین مشخص شد که نوع دزدگیر به عنوان یک عامل اثرگذار در تعیین قیمت دزدگیر به حساب می‌آید. اگر بخواهیم دزدگیرها را بر مبنای افزایش قیمت از کم به زیاد مرتب کنیم، دزدگیرهای سیم کارتی گران‌ترین و دزدگیرهای ساده ارزان‌ترین نوع دزدگیرهای به شمار می‌روند.

عامل موثر دیگر در هزینه نصب دزدگیر ماشین، نوع خودرو شما است. مدل نصب دزدگیر روی ماشین متناسب با هر خودرو تعیین می‌شود و با توجه به ساختار خودرو از پیچیدگی‌های مختلفی برخورددار است. به همین دلیل هزینه نصب دزدگیر روی یک خودرو پراید با یک مگان قطعا متفاوت خواهد بود. البته این مسئله بدان معنی نیست که هر چقدر خودرو گران‌تر باشد، هزینه نصب دزدگیر نیز افزایش پیدا می‌کند. بلکه ساختار و پلتفرم ماشین تعیین‌کننده پیچیدگی نصب دزدگیر خواهد بود.

درآمد نصب دزدگیر ماشین

واقعیت این است تا زمانی که روند تولید خودرو در دنیا متوقف نشود، بازار کار دزدگیر ماشین نیز وجود خواهد داشت. برای ورود به بازار کار نصب دزدگیر، می‌توانید در دوره‌های آموزشی که در حال حاضر در کشور برگزار می‌شود، شرکت کنید. همچنین می‌توانید با گذراندن دوره کارآموزشی در مراکز ارائه دهنده خدمات نصب دزدگیر در این کار متخصص شوید. این کار نیاز به دانش حفظی ندارد و صرفا یک مهارت به شمار می‌رود.

پس از طی کردن دوره آموزشی و کارآموزی، نمایشگاه‌های اتومبیل و نمایندگی‌های خودروها از جمله مراکزی هستند. که می‌توانید در آن‌ها مشغول به کار شوید. البته می‌توانید به صورت خصوصی نیز وارد این بازار شوید و کسب‌وکار شخصی خود را راه‌ بیندازید. این کار نیاز به سرمایه اولیه چندانی ندارد. البته در صورتی که قرار باشد مغازه شخصی راه‌اندازی کنید، به اندازه اجاره یا خرید مغازه نیاز به سرمایه دارید. هزینه تهیه لوازم کار اولیه شما برای کار نصب دزدگیر نیز چندان زیاد نیست. بنابراین می‌توانید بسیاری از تجهیزات مورد نیاز را پس از شروع به کار تهیه نمایید.

در کنار متخصص شدن و نصب دزدگیر ماشین می‌توانید به کار تدریس در آموزشگاه‌های موجود در سطح کشور نیز مشغول شوید. روی هم رفته باید بدانید که یک نصاب دزدگیر ماشین مانند کارمندان حقوق ثابت ندارد. درآمد نصب دزدگیر ماشین کاملا وابسته به میزان مهارت و کاری دارد که شما انجام می‌دهید.

تاثیر کیفیت بر درآمد نصب دزدگیر ماشین

همچنین هر چقدر که کیفیت کاری شما بالاتر باشد، رضایت مشتریان بیشتری را به خود جلب خواهید کرد. به این ترتیب می‌توانید در جذب مشتری بیشتر موفق عمل کنید. از ظرفیت فضای مجازی برای معرفی کسب‌وکار خود به دیگران حتما استفاده کنید و به فعالیت موثر برای تبلیغات کار خود در این شبکه اجتماعی بپردازید.

همچنین ارائه خدمات نصب دزدگیر ماشین در محل به عنوان یک گزینه دیگر است که می‌تواند در افزایش درآمد شما کمک کند. هیچ گاه فعالیت خودتان را محدود به یک محله نکنید و با تبلیغات در سطح شهر به سراغ فعالیت در تمام محله‌ها و مناطق شهری باشید.

بسیاری از سایت‌های اینترنتی نیز در نقش واسطه بین مردم با متخصصان فنی فعالیت می‌کنند. در این سایت‌ها نیز نام نویسی کنید. به این ترتیب شانس دیده شدن شما افزایش پیدا می‌کند و می‌توانید مشتریان زیادی را به خود جذب کنید.

چند نکته درباره اصول نصب دزدگیرها

آموزش نصب دزدگیر در ماشین‌ها یک کار اصولی است که نیاز به طی کردن دوره آموزشی تخصصی دارد. اما در اینجا قصد داریم تا چند نکته مهم که در هنگام نصب دزدگیر ماشین باید مورد توجه قرار دهید، را مورد بررسی قرار دهیم.

1- یک نکته مهم آن است که به هیچ وجه سیم منفی یا بدنه دزدگیر را از سیم‌کشی داخلی ماشین نگیرند. باید سیم منفی را به کمک بست‌ها به طور محکم به بدنه خودروها وصل کنید. رعایت نکردن این نکته به عنوان یک معضل شایع در بین بسیاری از نصابان دزدگیرها شناخته می‌شود. در صورتی که این مسئله به ظاهر کوچک و پیش پا افتاده رعایت نشود، دزدگیر خیلی زود دچار آسیب می‌شود. قطع و وصل‌های مداوم دزدگیر موجب آسیب رسیدن جدی به آن می‌شود. حتی گاهی اوقات با تعمیر دزدگیر نیز مشکل حل نمی‌شود و نیاز به تعویض مجدد آن دارید.

2- سیسم ورودی اصلی دزدگیر باید حتما از سیم اصلی سوئیچ گرفته شود.

3- اگر دزدگیر تصویری نصب می‌کنید، نیاز به آنتن خواهید داشت. در هنگام نصب آنتن، کابل و خود آن نباید با بدنه آهنی خودرو تماس داشته باشند. چون اتصال آنت به دزدگیر، کاملا آن را خنثی می‌کند.

بهترین دزدگیرهای موجود در بازار

کار نصب و تهیه دزدگیر یک مسئله تخصصی است و باید حتما به دست متخصصان انجام شود. با این وجود لیستی از بهترین دزدگیرهایی که در حال حاضر در بازار وجود دارند را ارائه می‌کنیم:

1- دزدگیر استیل میت: یکی از معروف‌ترین برندهای دزدگیر در سطح دنیا دزدگیرهای استیل برند میت است. امکانات بسیار خوبی روی این دزدگیرها وجود دارد. اما بزرگ‌ترین نقطه ضعف آنها خالی شدن سریع شارژ باتری دزدگیرها است.

2- دزدگیر چیتا: شرکت چیتا نیز دزدگیرهای مجهز به سنسورهای مختلف تولید و روانه بازار می‌کند. ریموت‌های برند چیتا کاملا شارژی هستند و در صورتی که باتری آنها ضعیف شود، به راحتی قابل شارژ کردن هستند.

3- دزدگیر هوتای: شرکت هوتای در سه مدل ساده، تصویری باطری خور و تصویری شارژی، دزدگیرهای ماشین را تولید کرده است. ریموت‌های دزدگیر برند هوتای نیز از نوع شارژی هستند.

4- دزدگیر ایزیکار: ویژگی اصلی دزدگیرهای برند ایزیکار، برد بلند حدود 500 متری آنها است. امکانات مختلف دیگری از جمله سنسورهای شوک نیز روی آنها تعبیه می‌شوند.

5- دزدگیر ماجیکار: این محصول، ازجمله تولیدات کشور چین می‌باشد که به وفور در بازار از آن وجود دارد. اما پشتیبانی و خدمات پس از فروش چندان خوبی به مشتریان ارائه نمی‌شود.

6- دزدگیر آرنا: یک برند بسیار باکیفیت و خوب ایرانی است که محصولات بسیار خوبی را روانه بازار می‌کند. نکته مهم در خصوص دزدگیرهای آرنا،  خدمات پس از فروش و پشتیبانی بسیار خوب محصولات این برند است.

 

بهترین دزدگیرهای موجود در بازار

.

کلام پایانی

در این مقاله سعی کردیم مجموعه‌ای از نکاتی که درباره نصب دزدگیر ماشین باید بدانید را مورد بررسی قرار دادیم. اگر قصد ورود به بازار کار نصب دزدگیر دارید، حتما درباره آن مطالعه کنید. همچنین این کار را ابتدا با شاگردی کردن در مغازه‌های دیگران شروع کنید تا بتوانید با زیر و بم آن به خوبی آشنا شوید. پس از آن که مهارت و تجربه کافی در این خصوص پیدا کردید، اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار شخصی خود کنید. نصب دزدگیر ماشین به اندازه خرید دزدگیر ماشین دارای اهمیت است و در صورت اشتباه تاثیر منفی بر سیستم خودروی شما می‌گذارد.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟

فروشگاه
علاقه مندی
0 محصول سبد خرید
حساب کاربری من