x
X

مطمئن، مثل هیچ‌کدام از دزدگیرها! (بخش اول)

سیستم‌های دستیابی اولیه ماشین که بر اساس ساختارهای مکانیکی طراحی شده کاملاً برای جلوگیری از سرقت بود. فناوری‌های میکروالکترونیک و RF و همچنین دزدگیر خودرو کیلس مدل pke عملکردهای امنیتی را بسیار بهبود بخشیده‌اند. قابلیت‌های جدیدی مانند فعال‌کردن هشدارهای امنیتی، تنظیمات شخصی درایورها و حتی بسته شدن خودکار پنجره‌ها را فراهم کرده است.

اکنون اکثر اتومبیل‌ها دارای ورودی بدون کلید از راه دور  RKE هستند. در نتیجه تعداد بیشتری از آن‌ها دارای ورود بدون کلید غیرفعال PKE هستند. هنگامی‌که کاربران دکمه‌های کلیدی را فشار می‌دهند، RKE با ارسال سیگنال بی‌سیم، درب صندوق عقب را کنترل می‌کند.

PKE که می‌توان آن را پیشرفته‌تر از RKE دانست. به کاربرانی که کلید فوک دارند امکاناتی را می‌دهد. تا با کشیدن دسته‌ها درب اتومبیل را بدون نیاز به فشار دادن هیچ دکمه‌ای باز کنند. ارتباطات میدانی یا همان NFC به‌عنوان روشی امن‌تر و توانمندتر جهت ارائه عملکردهای PKE در اتومبیل برای داشتن یک کاربری راحت‌تر و سفارشی، به‌سرعت توجه صنعت اتومبیل را جلب کرده است.

 

کنترل خودرو از راه دور

.

 قابلیت دزدگیر خودرو RKE

یک سیستم RKE معمولی دارای یک فرستنده بی‌سیم است که با سرعت 315 یا 433.92 مگاهرتز کار می‌کند و یک MCU نیز در کلیدهای ماشین تعبیه شده است. MCU بیشتر در حالت خواب می‌ماند تا در مصرف انرژی صرفه‌جویی کند. با فشار دادن دکمه استارت ماشین، MCU از خواب بیدار می‌شود. به فرستنده دستور می‌دهد تا پس از مدولاسیون حامل، یک جریان داده 64 بیتی یا 128 بیتی ارسال کند.

یک گیرنده RF نصب شده داده‌ها را دریافت می‌کند. آن‌ها را به MCU دیگری ارسال می‌کند که هویت فرستنده را تأیید می‌کند. در ادامه به مکانیزم بازکردن قفل درها دستور می‌دهد. دکمه‌های کلیدی با چندین دکمه می‌توانند چندین کار دیگر مانند بازکردن صندوق عقب، چشمک زدن چراغ‌ها، ایجاد زنگ هشدار و حتی روشن شدن موتور را انجام دهند. بخشی از این امکانات جدای از دزدگیر خودرو کیلس مدل pke می‌باشد.

  1. فرستنده fob در RKE با سرعت 315 یا 433.92 مگاهرتز کار می‌کند.

جریان داده‌های دیجیتال که بین 2/4 تا 20 کیلوبایت بر ثانیه منتقل می‌شود، معمولاً از یک مقدار داده، یک کد دستوری، چند بیت چک و یک “کد نورد” تشکیل شده است که با تغییر در هر بار استفاده، امنیت خودرو را تضمین می‌کند. بدون این کد نورد، سیگنال منتقل شده ممکن است به طور تصادفی قفل وسیله نقلیه دیگری را باز کند یا توسط یک سارق اتومبیل رهگیری شود که می‌تواند بعداً از آن برای ورود به سیستم استفاده کند.

چندین هدف عمده در طراحی این سیستم‌های RKE جدای از دزدگیر خودرو PKE حاکم است. مانند تمام قطعات خودرویی تولید انبوه، آنها باید با هزینه کم قابلیت اطمینان بالایی را ارائه دهند. آنها باید تخلیه برق را در فرستنده و گیرنده به حداقل برسانند. علاوه بر این، طراح سیستم RKE باید حساسیت گیرنده، تحمل حامل و سایر پارامترهای فنی را برای رسیدن به حداکثر دامنه انتقال در محدودیت‌های ناشی از کم‌هزینه و حداقل جریان تأمین، دست‌کاری کند.

محدودیت‌های طراحی شامل موارد مختلفی است. مثلا توسط مقررات محلی برای دستگاه‌های کوتاه‌برد، از جمله مجوزهای کمیسیون ارتباطات فدرال FCC  در ایالات متحده آمریکا تعریف شده است. در حالی که استفاده از دستگاه‌های برد کوتاه نیازی به مجوز ندارد. محصولات مربوط به خود قوانین و الزاماتی هستند که از کشوری به کشور دیگر متفاوت است.

قابلیت دزدگیر خودرو PKE

Passive Keyless Entry Basics یکی از سیستم‌های ورود غیرفعال است. که کاربران را قادر می‌سازد بدون فشار دادن هیچ دکمه‌ای، درب یا صندوق عقب خودرو را باز کنند. آن‌ها بر اساس پیوند ارتباطی بین fob و وسیله نقلیه با فرکانس پایین / فرکانس رادیویی LF / RF ساخته شده‌اند. آنتن‌های LF که در آینه‌های بیرونی یا دستگیره‌های درب نصب می‌شوند. می‌توانند چندین fob را در محدوده 1.5 تا 2 متر درک کنند.

 

قابلیت دزدگیر خودرو PKE

.

یک باتری لیتیوم دستگاه ID را برای پشتیبانی ارتباط از راه دور با خودرو تغذیه می‌کند. برخلاف سیستم‌های استاندارد RKE که باتری برای بازکردن قفل خودرو از راه دور اجباری است. یک راه‌حل پشتیبان منفعل برای دزدگیر خودرو PKE وجود دارد. وقتی شارژ باتری کم است، دستگاه وارد حالت پشتیبان منفعل می‌شود. در نتیجه باید آن را بیرون آورده و نزدیک آنتن قفل درب قرار دهید تا کار کند.

  1. PKE می‌تواند از گیرنده RFID 125 کیلوهرتز برای احراز هویت fob و برقراری ارتباط از طریق لینک UHF استفاده کنند.

هنگامی‌که راننده یک دسته در را می‌کشد، کنترل‌کننده ورود غیرفعال یک چالش LF را برای تأیید هویت راننده ارسال می‌کند. سپس fob پاسخ RF را به کنترل‌کننده ارسال می‌کند. اگر تشخیص fob موفقیت‌آمیز باشد، خودرو بعد از چند میلی‌ثانیه به طور خودکار باز می‌شود. وسایل نقلیه دارای سیستم PKE سیستم ایموبیلایزر را جدا می‌کند. کلید احتراق، اشتعال را فعال می‌کنند، به این شرط که راننده کلید داخل خودرو را داشته باشد.

رانندگان می‌توانند با فشار دادن دکمه استارت یا چرخاندن یک سوئیچ احتراق، بیشتر وسایل نقلیه را با سیستم PKE روشن کنند. همچنین، آن‌ها می‌توانند با فشار دادن یک دکمه بر روی یکی از دستگیره‌های درب، با لمس یک منطقه خازنی بر روی درب، یا با دور شدن ساده این وسایل نقلیه را قفل کنند. روش قفل‌کردن در مدل‌های متفاوت با هم فرق می‌کند.

 

نصب دزدگیر ماشین PKE

.

در هر سیستم PKE، یک fob باید بتواند قدرت سیگنال LF را معمولاً در سه محور متعامد x ،y و z اندازه‌گیری کرده و این اطلاعات را از طریق یک کانال RF انتقال دهد. این اطلاعات توسط قدرت سیگنال که به عنوان شاخص قدرت سیگنال دریافتی RSSI نیز شناخته می‌شود، با استفاده از سیم‌پیچ‌های آنتن متصل به گیرنده LF جمع‌آوری می‌شود. هر داده‌ای که به‌عنوان ورودی در پروتکل دریافت می‌شود، برای پردازش به کلید fob MCU منتقل خواهد شد. گیرنده LF شامل منطق کنترل اختصاصی است که می‌تواند سیگنال‌های بیدار با مصرف برق بسیار کم را بررسی کند.

حالت پشتیبان امکان استفاده از سیستم دزدگیر خودرو PKE راحتی در هنگام کمبود باتری کلید fob، با تأمین برق از طریق سیگنال LF به دستگاه می‌دهد. پاسخ دستگاه سپس با تعدیل سیگنال LF به‌وسیله نقلیه منتقل می‌شود. در این حالت دستگاه کلید Fob باید برای ورود و خروج نزدیک به آنتن درب یا در یک منطقه خاص روی داشبورد قرار گیرد تا وسیله نقلیه راه‌اندازی شود.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟