روش تنظیم چشمی دزدگیر ماشین | اینصب
x
X

روش تنظیم چشمی دزدگیر ماشین

چرا تنظیم چشمی دزدگیر ماشین مهم است؟ دزدگیر ماشین، قدیمی‌ترین و مهم‌ترین سیستم ضد سرقت خودرو است. سیستم ضد سرقت، با کمک حسگرها، ورود غیرمجاز افراد به داخل ماشین را تشخیص داده، سپس، به طور خودکار فعال می‌شود و با به صدا درآوردن آلارم هشدار، مانع از ورود سارقان به داخل خودرو می‌شود. پس به طورکلی، دزدگیر ماشین، توسط حسگرهایی که اطراف و داخل ماشین نصب می‌شوند، کار می‌کند. یکی از مهم‌ترین حسگرها هم حسگر چشمی آلتراسونیک دزدگیر ماشین یا به عبارت ساده‌تر، چشمی دزدگیر ماشین است. چشمی سیستم هشدار ماشین، برای فعال شدن به ارتعاش صدا حساس است. بنابراین فرقی ندارد که سارقان به شیشه ماشین ضربه بزنند یا نزنند؛ در هر صورت اگر کسی قصد وارد شدن به خودرو را داشته باشند، چشمی دزدگیر آن را تشخیص داده و آلارم را فعال می‌کند.

 برای استفاده بهینه از دزدگیر ماشین، نیاز است که حسگرها به درستی تنظیم شوند. در این مقاله به روش تنظیم چشمی دزدگیر ماشین خواهیم پرداخت که یکی از مهم‌ترین اقدامات برای درست کارکردن سیستم هشدار خودروی شما است. اگر از دزدگیر ماشین استفاده می‌کنید، خواندن این مقاله و دانستن روش تنظیم چشمی سیستم ضد سرقت ماشین را به شما توصیه می‌کنیم.

تنظیم چشمی دزدگیر ماشین و نکاتی که باید بدانید

سیستم ضد سرقت خودرو امروزه از اهمیت بسیاری برخوردار است. با توجه به افزایش جرایم سرقت خودرو و نیاز مردم به احساس امنیت در استفاده از خودروهایشان، نصب سیستم ضد سرقت، به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، ضروری می‌باشد. یکی از عوامل مهم در عملکرد درست این سیستم‌ها، استفاده از حسگرهای حرکتی است. بد نیست، قبل از پرداختن به تنظیم چشمی دزدگیر ماشین، کمی با چشمی آلتراسونیک آشنا شوید. چشمی دزدگیر ماشین، همانطور که گفتیم، نوعی سنسور تشخیص حرکت است که معمولا داخل اتاقک خودرو و در جایی که دید کاملی داشته باشد، مثلا روی داشبورد، نصب می‌شود.

چشمی آلتراسونیک دزدگیر ماشین

وجود این حسگر، البته به شرطی که درست کار کند، باعث می‌شود، مشکل آژیر بی ‌مورد دزدگیر را نداشته باشید. نظارت همیشگی و تمام‌وقت از خودروی شما، یکی دیگر از مزایای استفاده از این سنسور است. ویژگی خوب دیگر این سنسور، عدم نیاز به نور است. این حسگر، در محیط‌های تاریک هم به خوبی عمل می‌کند. از لحاظ قیمتی هم با وجود دقت و کیفیت بالا، سنسور چشمی دزدگیر ماشین، نسبت به حسگرهای دیگر ارزان‌تر است. در آخر، این سنسور برخلاف سایر حسگرها که کارکردشان در گرد و غبار یا رطوبت با اختلال مواجه می‌شود، حساسیتی به گرد و غبار و رطوبت ندارد. تنها کافی است، تنظیم چشمی دزدگیر ماشین را درست انجام داده باشید تا به خوبی در محافظت از خودرو به شما کمک کند.

چطور چشمی دزدگیر ماشین را به بهترین شکل  تنظیم کنیم؟

منظور از تنظیم چشمی دزدگیر ماشین، تنظیم سه قسمت مهم سنسور حرکتی، یعنی تنظیم برد چشمی، تنظیم نمایشگر یا LED چشمی و در نهایت تنظیم جامپر یا حساسیت چشمی است. تنها در این صورت است که خیالتان از کارکرد درست دزدگیر ماشین، راحت خواهد بود و دردسرهایی مانند آژیر بی‌مورد دزدگیر را نخواهید داشت. یکی از دلایل تنظیم چشمی ماشین، پایین آوردن حساسیت بیش ‌از‌ حد سیستم ضد سرقت است. قبل از پرداختن به تنظیم چشمی دزدگیر ماشین، از نصب صحیح آن مطمئن شوید. برای نصب چشمی دزدگیر ماشین، مواردی هست که باید رعایت کنید.

  • چشمی را در مقابل آفتاب نصب نکنید و از ثابت بودن و استحکام آن در هنگام نصب مطمئن شوید.
  • زاویه لنز، بُرد و ارتفاع لنز چشمی را به دقت تنظیم کنید، مراقب باشید مانعی برای دید درست چشمی وجود نداشته باشد.
  • از کابل‌های باکیفیت و استاندارد استفاده کنید.
  • بعد از نصب و قبل از استفاده، یک ‌بار کارکرد درست آن را تست کنید.

حالا نوبت به تنظیم چشمی دزدگیر ماشین می‌رسد، که شامل سه مرحله است.

 در ابتدا برد چشمی را با دقت تنظیم کنید

منظور از تنظیم برد چشمی، تنظیم زاویه دید و تنظیم ارتفاع مناسب چشمی است. چطور برای تنظیم چشمی دزدگیر ماشین، برد مناسب را تنظیم کنید؟ اگر دقت کنید، کنار برد چشمی، چند پیچ کوچک وجود دارد، برای دسترسی به لنز و تنظیم آن، این پیچ‌ها را باز کنید. حالا خیلی آرام و بادقت، لنز را طوری جا به‌ جا کنید که با توجه به محل نصب آن، در بهترین حالت قرار بگیرد، پس بهترین زاویه را برای لنز چشمی انتخاب کرده و آن را فیکس کنید. باید دقت کنید تا مثلا، بدنه خودرو جلوی لنز را نگرفته باشد. معمولا در کنار قاب چشمی یک عدد وجود دارد، که می‌تواند برای شما یک راهنمای خوب، برای تنظیم لنز باشد.

مطالعه کنید: طریقه تنظیم حساسیت دزدگیر ماشین

تنظیم چشمی دزدگیر ماشین

در مرحله دوم نمایشگر LED چشمی را تنظیم کنید

در ادامه‌ی تنظیم چشمی دزدگیر، نوبت به تنظیم نمایشگر چشمی می‌رسد. انجام این مرحله هم خیلی ساده ‌است و نکته‌ی خاصی ندارد. برای تنظیم LED، کافی است یک‌بار آن را خاموش و روشن کنید. چراغ نمایشگر که با رنگ سبز یا قرمز مشخص می‌شود را چک کنید که دستگاه، کاملا خاموش و مجدد روشن شود. برای خاموش و روشن کردن نمایشگر هم از پین کوچکی که روی برد قرار گرفته  و ON  و OFF روی آن مشخص ‌شده است، استفاده کنید. با وجود این‌که این مراحل خیلی ساده‌ هستند، اما باید با دقت زیادی انجام شوند به این علت که مستقیما روی حساسیت دزدگیر، تاثیر دارند. دقت کنید که اگر حساسیت دزدگیر را بیش از اندازه کم کنید، در آلارم هشدار به موقع دزدگیر، اختلال ایجاد می‌شود.

حالا، اگر تا اینجا تنظیم چشمی دزدگیر ماشین را درست انجام داده باشید، تنها  یک مرحله باقی مانده است، تا کار تنظیم چشمی دزدگیر شما تمام شود.

برای آخرین مرحله تنظیم چشمی دزدگیر ماشین، جامپر را تنظیم کنید

برای تنظیم چشمی دزدگیر، مهم‌ترین مرحله همین تنظیم جامپر است. در این مرحله باید حالت پین‌های پالس را طوری تغییر دهید که نوع تحریک به تک پالس، دو پالس یا سه پالس تغییر کند. این مرحله، همانطور که گفتیم خیلی حساس است و اگر نتوانید با دقت انجام دهید، ممکن است به دزدگیر آسیب بزنید. توصیه می‌شود، به جز شرایط خاص، دست به تنظیم جامپر نزنید.

سخن آخر

در این مقاله، به طور مختصر به روش تنظیم چشمی دزدگیر ماشین پرداختیم. گفتیم که تنظیم سنسور سیستم هشدار، یک روش خوب برای حل ایرادات دزدگیر ماشین، مثل حساسیت بیش از حد آن و آلارم‌های بی‌دلیل دزدگیر است. در ادامه، سه مرحله ساده را برای تنظیم چشمی بررسی کردیم . امیدواریم، اطلاعات این مقاله، برای شما مفید بوده باشد و در صورتیکه در این زمینه سوالی داشتید، حتما آن را با ما در میان بگذارید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟