x
X

جی پی اس خودرو در چه مواقعی کاربرد دارد؟

جی پی اس یا ردیاب‌ ماشین، یک دستگاه قابل حمل می‌باشد که امکان ردیابی خودرو را برای صاحبین خودرو فراهم می سازد. در واقع صاحبین خودرو می توانند به کمک این دستگاه، خودروی خود را ردیابی کنند و از موقعیت آن در لحظه مطلع شوند. در مواقعی که شما به شهر دیگری سفر می کنید و پیدا کردن مکان مورد نظر برای شما دشوار می‌باشد جی پی اس ماشین می تواند کار را برای شما آسان نماید.

با استفاده از جی پی اس ماشین شما قادر به مشاهده ی موقعیت خود بر روی نقشه می باشید. شما به کمک آن، به راحتی می توانید مسیر بهتری را برای رسیدن به مقصد خود انتخاب نمایید. البته امروزه تلفن های هوشمند از قابلیت مکان یاب برخوردار هستند و با استفاده از این قابلیت نیز افراد قادر به شناسایی موقعیت خود می‌باشند اما، ردیاب خودرو دارای مزایای دیگری نیز می‌باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

جی پی اس خودرو

کاربرد جی پی اس ماشین

از مهم ترین مزایای جی پی اس ماشین می توان به موقعیت یابی خودرو از راه دور اشاره نمود. با استفاده از ردیاب خودرو، شما قادر به موقعیت یابی خودروی خود حتی در زمان دزدیده شدن خواهید بود. البته توجه داشته باشید که خرید و نصب یک جی پی اس با کیفیت بالا از موارد مهمی می باشد که لازم است در هنگام خرید به آن توجه داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است به دلیل بی کیفیت بودن، ردیاب به راحتی به مشکل بخورد و امکان ردیابی خودرو برای شما وجود نداشته باشد. پس در هنگام خرید دقت نمایید.

کاربرد جی پی اس در زمان سرقت ماشین

از جمله کاربرد های جی پی اس خودرو می توان به زمان سرقت اشاره کرد. زمانی که سارق درب خودرو را باز کند، برای شما اعلان ارسال می شود و شما متوجه باز شدن درب خودرو خواهید شد. در این هنگام با خاموش کردن خودرو از راه دور می توانید از سرقت خودرو جلوگیری کنید. البته باید توجه داشته باشید که تمامی ردیاب های خودرو از قابلیت اعلان باز شدن درب خودرو برخوردار نمی باشند و تنها برخی از آن ها این امکان را دارند.

کاربرد جی پی اس ماشین بعد از سرقت

همان طور که گفتیم ردیاب خودرو در هنگام سرقت می تواند از سرقت ماشین جلوگیری کند. ممکن است خودروی شما به سرقت رود و شما در زمانی که اعلان ارسال می شود به آن توجه نکنید. در این موقعیت می توانید با باز کردن اپلیکیشن ردیاب خودرو از موقعیت لحظه ای خودروی خود آگاه شوید و خودروی خود را پیدا کنید.

کاربرد جی پی اس در مواقع اضطراری

برخی از ردیاب های خودرو دارای کلید اضطراری SOS می باشند. این کلید در دسترس راننده قرار می گیرد تا در مواقع اضطراری با فشردن آن بتواند با نزدیکان خود تماس برقرار کند. لازم است از قبل سه شماره روی اپلیکیشن تعریف کنید تا بتوانید از این امکان بهره مند شوید. لازم به ذکر است که تمامی ردیاب ها دارای کلید اضطراری نیستند.

امکانات و کاربرد جی پی اس ماشین

  • امکان نظارت و ردیابی خودرو از راه دور
  • امکان خاموش نمودن خودرو از راه دور
  • شنیدن صدای داخل اتاق خودرو
  • امکان بررسی و مشاهده ی سرعت خودرو ،
  • بررسی و مشاهده مسیر و مسافت طی شده با خودرو
  • اطلاع شدن از حمل خودرو با جرثقیل

ردیاب ها و جی پی اس ها دارای قیمت های متفاوتی می باشند و گرانی و ارزانی آن، به قابلیت های آن بستگی دارد. اگرچه کاربرد تمامی ردیاب ها یکسان است و یک هدف را دنبال می کنند اما دارای قابلیت های یکسانی نمی باشند. یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در قیمت گذاری جی پی اس ، برند می باشد. برخی برند ها در بازار از اعتبار بیشتری برخوردارند و به همین علت دارای قیمت بالاتری نیز می باشند.

از جمله قابلیتی که در تمامی ردیاب ها وجود ندارد امکان شنود می‌باشد. برخی از آن ها دارای شنود هستند و شما به راحتی می توانید علاوه بر دسترسی به موقعیت، به صداهای اطراف ردیاب دسترسی داشته باشید. از دیگر تفاوت ردیاب ها می توان به کیفیت ساخت آن ها اشاره کرد. این ویژگی می تواند در میزان عمر ردیاب نیز تاثیر گذار باشد.

ردیاب خودرو

آیا امکان خطا در ردیابی وجود دارد؟

در کنار قابلیت ها و مزایا، جی پی اس ها دارای معایبی نیز می‌باشند. از جمله معایب آن‌ها، می‌توان به امکان خطا در موقعیت یابی اشاره نمود. امکان خطا در ردیاب ها زیاد نیست و به عواملی خاص وابسته می باشد. از جمله عواملی که سبب اختلال در موقعیت یابی جی پی اس می‌شود، شرایط بد آب و هوایی است.

همان طور که در بالاتر توضیح دادیم موقعیت یابی با استفاده از ارسال سیگنال های ماهواره ای امکان پذیر است. شرایط جوی و اتمسفری بد می‌تواند در ارسال سیگنال ها اختلال ایجاد کند و درنتیجه موقعیت یابی بامشکل مواجه شود. طوفان، رعد و برق و  وجود برخی ساختمان های بلند می تواند در سیستم جی پی اس ها اختلال ایجاد کند.

در برخی موارد ممکن است به دلیل تمام شدن شارژ باتری یا کم شدن آن در عملکرد جی پی اس ها مشکلاتی به وجود آید. لازم است به شارژ باتری ردیاب اهمیت داده و قبل از تمام شدن، آن را شارژ کنید. البته در برخی موارد ممکن است باتری دچار مشکل شود که در این زمان نیاز به تعویض باتری می باشد. در این مقاله سعی کردیم به طور کلی شما را با ردیاب و نحوه‌ی عملکرد آن آشنا کنیم. امیدواریم مطالعه این مقاله برای شما مفید باشد.

محصولات پیشنهادی

<
>
سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟