نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست به چه صورت است؟ | اینصب
x
X

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست به چه صورت است؟

در سال‌های اخیر استفاده از سیستم‌های هوشمندی که بر اساس ویژگی‌های بیومتریک انسان کار می‌کنند در اداره‌ها و شرکت‌های مختلف رواج پیدا کرده است. این سیستم‌ها بسیار دقیق هستند و به شما امکان مدیریت بهتر پرسنل را می‌دهند. سیستم‌های بسیار زیادی برای حضور و غیاب وجود دارند که دستگاه تشخیص کف دست یکی از سریع‌ترین و کارآمدترین آن‌ها برای این منظور است. اغلب سازمان‌ها نیز از این دستگاه‌ها جهت حضور و غیاب پرسنل خود استفاده می‌کنند. اما آیا تا به حال به نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست فکر کرده‌اید؟ اصلا می‌دانید که این دستگاه‌ها چطور کار می‌کنند؟ اگر پاسخ شما هم خیر است با ما تا انتهای این مقاله از اینصب همراه باشید.

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست

نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست تا حدود بسیار زیادی به سیستم‌های تشخیص اثر انگشت شبیه است. الگوهای کف دست هر انسان مانند اثر انگشت او خاص است و امکان کپی کردن و جعل آن به هیچ عنوان وجود نخواهد داشت (مگر اینکه دست شما را قطع کنند! شوخی کردم به دل نگیرید). در ادامه به نحوه کار این دستگاه اشاره شده است.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست

قدم اول: ثبت اطلاعات

اولین قدم از نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست به ثبت و ذخیره اطلاعات مربوط می‌شود. در این مرحله اطلاعات بیومتریک (الگوی کف دست) افراد باید در سیستم ثبت شود. این دستگاه برای به دست آوردن تصاویر دقیق از الگوهای کف دست (برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها) از حسگرهای اپتیکال (نوری) و حرارتی استفاده می‌کند. استفاده از این دوربین‌ها باعث می‌شود تا یک تصویر دقیق بدون هیچ‌گونه خطایی در اختیار دستگاه قرار بگیرد. الگوی کف دست هر فرد به عنوان یک مجموعه اطلاعات دیجیتالی در پایگاه داده دستگاه ذخیره می‌شود. این الگوها با استفاده از الگوریتم‌های خاص برای تشخیص و تفکیک ویژگی‌های کف دست ذخیره می‌شوند.

قدم دوم: تشخیص و تطابق

اکنون اطلاعات کارمندان بر روی حافظه دستگاه ذخیره شده است و نوبت به تشخیص و تطابق می‌رسد. روش کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست برای تشخیص افراد به این صورت است که در مرحله اول، دوربین وجود جسم را در جلوی دستگاه تشخیص می‌دهد. بعد از تشخیص دستگاه با استفاده از مادون قرمز دستی که در جلوی دوربین قرار گرفته است را اسکن می‌کند. سپس داده‌های دریافتی را با داده‌های موجود تطبیق می‌دهد. در مرحله سوم شناسایی دست، دستگاه رگ‌های موجود در دست را نیز مورد بررسی و اسکن قرار می‌دهد. بررسی رگ‌های موجود بر روی دست، احتمال تقلب را نزدیک به صفر می‌رساند. چرا که این مورد با چشم هرگز دیده نخواهد شد.

سومین قدم از نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست: تصمیم‌گیری

اکنون نوبت به تصمیم‌گیری دستگاه می‌رسد. در صورت تطابق داده‌های وارد شده با داده‌هایی که قبلا در سیستم ذخیره کرده‌ایم،  زمان ورود یا خروج فرد در سیستم ثبت می‌شود. در نهایت تمامی این اطلاعات در سیستم ذخیره خواهد شد. با این روند دستگاه حضور و غیاب با تشخیص کف دست می‌تواند به طور دقیق و قابل اعتماد، حضور و غیاب افراد را در محیط‌های کاری و سازمانی ردیابی کند.

مزایا و معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست

اکنون که با نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست آشنا شدید، بهتر است کمی هم در خصوص مزایا و کاربردهای آن صحبت کنیم. ساعت ورود و خروج پرسنل برای تمامی ادارات اعم از خصوصی و دولتی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. همین موضوع سبب شده تا بسیاری از مدیران به فکر دستگاه‌های حضور و غیابی باشند که کمترین خطا و بیشترین دقت را داشته باشند. دستگاه حضور و غیاب کف دست از آن دسته دستگاه‌های فوق پیشرفته‌ای است که نه تنها امنیت بسیار بالایی دارد بلکه به هیچ عنوان قابل جعل نیست. پس طبیعی است که این دستگاه مورد توجه مدیران شرکت‌های مختلف قرار بگیرد. از مهم‌ترین مزایای استفاده از این ابزار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

روش استفاده از دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست

مزایای دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست

  1. دقت و سرعت تشخیص دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست بسیار بالا است. این موضوع سبب می‌شود تا در شرکت‌های بزرگ که پرسنل بسیار زیادی دارند، کارمندان برای ثبت تردد معطل نشده و این کار با نهایت سرعت انجام شود.
  2. این دستگاه علاوه بر چین و شکن‌ها، برآمدگی‌ها و فرورفتگی‌ها، رگ‌های دست را نیز اسکن می‌کند. همین موضوع سبب می‌شود تا درصد تقلب در آن به صفر برسد.
  3. بسیاری از دستگاه‌های حضور و غیاب تشخیص کف دست نیاز به تماس ندارند. یعنی شما اگر دست خود را با فاصله از دستگاه هم قرار دهید، باز هم اطلاعات شما ثبت خواهد شد. این موضوع می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در بحث‌های بهداشتی داشته باشد. برای مثال در زمان پاندمی کرونا که انتقال با تماس هم انجام می‌شد، این دستگاه کمک بسیار زیادی به شرکت‌ها کرد تا پروتکل‌های بهداشتی را به بهترین شکل ممکن رعایت کنند.
  4. نصب و راه‌اندازی این دستگاه‌ها سریع و بسیار ساده است.
  5. امکان ذخیره‌سازی حجم بسیار زیادی از اطلاعات در دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست وجود دارد.
  6. سرعت ذخیره کردن و بازیابی اطلاعات در این سیستم بالا است.

معایب دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست

هر محصولی در کنار مزایا، معایبی نیز دارد که دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست نیز از این قاعده مستثنی نیست. از مهم‌ترین معایب این دستگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  1. این دستگاه نسبت به سایر تجهیزات ثبت تردد قیمت بالاتری دارد. این قیمت بالا سبب شده تا بسیاری از شرکت‌های کوچک که بودجه محدودی دارند، نتوانند از آن‌ استفاده کنند.
  2. هزینه تعمیر این دستگاه زیاد است. بنابراین اگر مشکلی برای آن به وجود آید، شما باید هزینه قابل توجهی را پرداخت کنید.
  3. در برخی مواقع، شرایط آب و هوایی مثل گرما، رطوبت یا یخبندان ممکن است بر عملکرد دستگاه تاثیر منفی داشته باشد.
سخن پایانی

در این مقاله در خصوص نحوه کار دستگاه حضور و غیاب تشخیص کف دست صحبت کردیم. همان‌طور که مشاهده کردید، این دستگاه امنیت و سرعت بالایی دارد و امکان تقلب در آن صفر مطلق است. حضور و غیاب برای شرکت‌هایی که تعداد کارمندان زیادی دارند، یک معضل بزرگ به حساب می‌آید. با خرید و نصب این دستگاه می‌توانید این مشکل را به طور کامل برطرف کنید و تردد کارمندان را در سریع‌ترین زمان انجام دهید. اگر در خصوص این محصول سوال یا نقطه نظری دارید، در قسمت دیدگاه‌ها موضوع را با ما به اشتراک بگذارید.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟