x
X

نهایت یک دزدگیر!

ماهیت تهاجمی سرقت‌های اتومبیل این روزها واقعاً خارق‌العاده است. سارقین فقط تمام تلاش خود را می‌کنند تا بتوانند اجزایی از ماشین شما یا خود ماشین را بدزدند. به همین دلیل است که شما باید ماشین خود را با نصب دزدگیر به سیستم‌های هشداردهنده ماشین مسلح کنید. نکته اصلی این است که شما نمی‌توانید برای خرید این سیستم‌ها در ماشین خود صرفه‌جویی کنید. اصولاً اکثر اتومبیل‌ها به شکلی ساخته می‌شوند که دارای دزدگیرهای داخلی هستند. این دزدگیرها OEM نامیده می‌شوند. دزدگیرهای داخلی ساخته شده برای محافظت از ماشین شما و متعلقات آن عملکرد محدودی دارند.

با این وجود می‌توانید “آلارم‌های اتومبیل پس از فروش” را در سیستم‌های خود نصب کنید تا از امنیتی مضاعف برای وسیله نقلیه خود برخوردار شوید. سیستم امنیتی خودرو پس از فروش و نصب دزدگیر دارای ویژگی‌های زیادی است و به محافظت از ماشین و وسایل آن کمک می‌کند.

 

سیستم‌های هشداردهنده اتومبیل

.

اجزاء سازنده سیستم هشدار اتومبیل

  • سیستم صوتی و آژیر
  • کنترل از راه دور
  • سنسور شیب / شوک
  • واحد کنترل
  • چراغ LED داخلی خودرو

واحد کنترل به‌عنوان مغز سیستم هشدار (Alarm brain/control unit)

پس از نصب دزدگیر این قسمت از سیستم هشدار سنسورها را دریافت می‌کند و به آژیر دستور می‌دهد. تا وقتی یک فرد متجاوز به ماشین شما حمله می‌کند، صدای هشدار شنیده شود. تمام قسمت‌های دیگر سیستم دزدگیر خودرو به واحد کنترل متصل است تا بتواند عملکرد سیستم هشدار را کنترل کند. انرژی منبع تغذیه سیستم دزدگیر اتومبیل معمولاً از احتراق یا باتری داخلی ناشی می‌شود.

صدای آژیر(siren)

به‌منظور جلوگیری مؤثر از سرقت، با نصب دزدگیر خودرو همچنین باید بتواند به هرکس در منطقه هشدار دهد که یک سرقت در حال انجام است. این می‌تواند به روش‌های مختلفی حاصل شود. به همین منظور، اکثر دزدگیرهای اتومبیل از یک یا چند مورد زیر استفاده می‌کنند:

آژیرها قابل تشخیص ترین ویژگی هشداردهنده‌های اتومبیل هستند و همچنین هنگام خاموش شدن دزدگیر اتومبیل به طور تصادفی آزاردهنده‌ترین آن‌ها نیز هستند. مدل و صدای آژیرهای دزدگیر اتومبیل از یک سیستم به سیستم دیگر بسیار متفاوت است. اما آن‌ها به طور معمول به‌اندازه کافی بلند هستند شنیده می‌شوند. در صورت خاموش شدن سنسور مجاورت یا حرکت، این دزدگیرهای اتومبیل پیامی از قبل ثبت شده را پخش می‌کنند. اگرچه یک سارق باتجربه اتومبیل احتمالاً توسط این نوع سیستم‌ها دست از کار نخواهد کشید.

 

نصب دزدگیر خودرو

.

وظیفه آژیر آگاه‌سازی مالک وسیله نقلیه از هر متجاوز است. اساساً، سیستم‌های هشداردهنده اتومبیل با بازدارندگی یا دلسرد کردن متجاوزان از انجام تلاش شرورانه خود برای سرقت اتومبیل یا هر یک از اجزای خودرو، کار می‌کنند.

سیستم کنترل از راه دور (remote control)

ریموت به‌عنوان واحد کنترل خارجی سیستم هشدار اتومبیل منیتی عمل می‌کند. از طریق ریموت می‌توانید قفل یا فرمان به‌وسیله نقلیه خود را بچرخانید. اکثر سیستم‌های هشدار اتومبیل دیجیتال با چراغ شروع به خاموش شدن می‌کنند. تا وقتی شخصی به ماشین شما حمله می‌کند، به شما هشدار دهد.

چراغ LED داخلی خودرو و محل آن در حین نصب دزدگیر خودرو

یک چراغ LED داخلی به مردم اطلاع می‌دهد که شما یک سیستم امنیتی  قوی و مجهز دارید. اگر سارقان خودرو بدانند که شما یک سیستم امنیتی نصب کرده‌اید به احتمال زیاد اقدام به سرقت وسیله نقلیه شما نمی‌کنند. این چراغ معمولا پشت شیشه جلوی خودرو نصب می‌شود.

سنسور شیب / شوک (انواع سنسورهای هوشمند)

با نصب سنسور شیب / ضربه دزدگیر شما را قادر می‌سازد تا ضربات روی ماشین را تشخیص دهید. سنسور شوک اثرات روی ماشین را ردیابی و تشخیص می‌دهد در حالی که سنسور شیب هنگام یدک کشیدن یا تکان خوردن ماشین اثرات آن را ردیابی و تشخیص می‌دهد. این آژیر را فعال می‌کند و باعث می‌شود تا بتوانید یک متجاوز احتمالی را تشخیص دهید. سنسورهای هشدار اتومبیل چشم‌ها و گوش‌هایی هستند که واحد کنترل برای تشخیص زمان شخصی که قصد ورود به‌وسیله نقلیه را دارد از آنها استفاده می‌کند. این سنسورها به طرق مختلف کار می‌کنند، اما همه آنها هدف اصلی یکسانی را دارند.

تاثیر سنسور درب دزدگیر اتومبیل در نصب دزدگیر

سنسورهای درب اساسی‌ترین و رایج‌ترین سنسورهای موجود هستند. تقریباً در هر سیستم هشداردهنده اتومبیل وجود دارند. نصب این مدل سنسور دزدگیر می‌تواند در درب، صندوق عقب و کاپوت اتومبیل انجام شود. در نتیجه به آن‌ها اجازه می‌دهد هر زمان کسی برای دسترسی به‌وسیله نقلیه چیزی را باز کند، واحد کنترل را حس کند. دلیل متداول بودن سنسورهای درب این است که آنها معمولاً مستقیماً به سوئیچ‌هایی که از قبل در اتومبیل شما وجود دارند متصل می‌شوند. اگر تا به حال متوجه شده‌اید که هنگام باز و بسته شدن درب چراغ گنبد شما روشن و خاموش می‌شود، این امر ناشی از همان سوئیچ درب فنری است که دزدگیرهای اتومبیل معمولاً به آن متصل می‌شوند.

 

سنسور درب دزدگیر ماشین

.

تغییرات موجود در این موضوع تا دستگیره‌های درب متصل است که به واحد کنترل اجازه می‌دهد تا لحظه‌ای که کسی دستگیره را لمس می‌کند زنگ هشدار را به صدا درآورد. در حالی که نصب سنسورهای هشدار درب معمولاً بسیار آسان است، اما از خطرات بالایی برخوردار نیستند. بزرگ‌ترین مسئله این است که همه چیزهایی که یک دزد برای دورزدن این نوع سنسورها باید انجام دهد این است که پنجره‌ای را خرد کند و بدون باز شدن در بالا برود.

میکروفون و سنسور فشار

سنسور فشار و میکروفون هر دو بر اساس یک اصل کار می‌کنند، اما اهداف آن‌ها کمی متفاوت است. میکروفون‌ها سطح صدای محیط را تشخیص می‌دهند که به واحد کنترل امکان می‌دهد صداهایی مانند شکستن شیشه را که نشان‌دهنده سرقت در حال انجام است، کنترل کند. سنسورهای فشار با همان اصل اساسی که میکروفن‌ها کار می‌کنند ایجاد شده‌اند. اما با تغییر فشار در خودرو تنظیم می‌شوند. از آنجا که شکستن پنجره یا بازکردن درب باعث تغییر فشار می‌شود. نصب این نوع سنسورهای دزدگیر می‌توانند نسبتاً مؤثر باشند. در مجموع با بررسی دزدگیرهای مختلف در فروشگاه اینترنتی اینصب می‌توانید بهترین انتخاب را برای وسیله نقلیه خود داشته باشید.

سنسورهای شوک دزدگیر خودرو

این سنسورها در صورتی که وسیله نقلیه به هر طریقی متحرک شود، سیگنالی را به واحد کنترل ارسال می‌کنند. برخی از آن‌ها سوئیچ‌های جیوه‌ای هستند و برخی دیگر پیچیده‌ترند. برخی از سنسورهای شوک قادر به انتقال شدت حرکت به واحد کنترل هستند. سپس واحد کنترل می‌تواند تصمیم بگیرد که آیا زنگ هشدار را روشن می‌کند یا فقط یک اخطار دهد.

از آنجا که این حسگرها فقط با برخورد با یک وسیله نقلیه قطع می‌شوند، اغلب به طور تصادفی تنظیم می‌شوند. همچنین ممکن است کسی به دلایل سوءاستفاده یا سرگرمی شخصی خود، عمداً این نوع سنسورها را سوار کند. خوبی حسگرهای شوک این است که نمی‌توان به‌راحتی سنسورهای درب را شکست. اگر یک سارق پنجره‌ای را بشکند و به داخل آن صعود کند. این احتمال وجود دارد که وسیله نقلیه به حدی حرکت کند که بتواند صدای آژیر را فعال کند.

سنسورهای حرکتی دزدگیر ماشین

بیشتر سنسورهای دزدگیر اتومبیل برای جلوگیری از سرقت کل وسیله نقلیه طراحی شده‌اند، اما برخی از سارقان دقیقاً قطعات را دنبال می‌کنند. به عنوان مثال، یک دزد گاهی ماشین را بلند می‌کند و چرخ‌هایش را برمی‌دارد. در حالی که ممکن است در طول این نوع سرقت سنسور شوک خاموش شود، سنسورهای حرکتی دقیقاً با در نظر گرفتن این نوع سناریو طراحی شده‌اند.

 

سنسور دزدگیر خودرو

.

هنگامی‌که یک سنسور حرکت یا شیب تشخیص می‌دهد که وسیله نقلیه فراتر از یک نقطه خاص چرخانده یا کج شده است، حتی اگر خیلی آرام حرکت کند، سیگنالی را به واحد کنترل ارسال می‌کند تا زنگ هشدار را به صدا درآورد. این کار معمولاً با یک کلید جیوه انجام می‌شود، اما طرح‌های دیگری نیز وجود دارد.در این نوع سوئیچ‌ها احتمالاً یک حرکت کاذب از شخصی که به طور تصادفی در برابر اتومبیل قرار گرفته ثبت می‌شود.

ویژگی‌های بیشتر سیستم هشدار خودرو

ازآنجایی‌که دزدگیرهای اتومبیل اغلب به سیستم‌های مختلفی متصل می‌شوند، برخی از بسته‌ها دارای ویژگی‌های مفیدی هستند. که ارتباط مستقیمی با بازدارندگی سرقت ندارند. برخی از ویژگی‌های مشترک شامل راه‌اندازی از راه دور، ورود بدون کلید، عیب‌یابی مانند خواندن کد و وضعیت وسیله نقلیه از راه دور از طریق telematics است. برخی دیگر از این ویژگی‌ها از طریق خدماتی مانند Lojack و OnStar نیز در دسترس هستند.

کلام آخر

دزدگیر اصلی ماشین از اجزایی تشکیل شده است. اما مهم‌ترین قسمت‌هایی که باید به خاطر بسپارید سنسورها، آژیرها و واحد کنترل هستند. دزدگیر اتومبیل پس از فروش توسط یک نصب کننده حرفه‌ای که قسمت درب‌ها، سنسور ضربه و هر سنسور دیگری را به واحد کنترل متصل می‌کند. ماژول کنترل همان سیگنالی است که به آژیر فرستاده می‌شود تا به شما (و محله) هشدار دهد که شخصی ماشین را شما دستکاری می‌کند.

چهار مؤلفه سیستم‌های دزدگیر اتومبیل برای محافظت از وسیله نقلیه شما دست‌به‌دست هم می‌دهند. همچنین می‌توانید با نصب سیستم ردیابی وسیله نقلیه GPS بر روی ماشین خود، سیستم امنیتی خودروی خود را قرص و محکم کنید تا حرکات ماشین شما را ردیابی کند. حتما دقت کنید در مراحل اولیه نصب سیستم هشدار ممکن، سنسور درب راننده متصل بشود. هر زمان که درب باز می‌شود آژیر فعال خواهد شد. با مسلح بودن خودرو، باز شدن درب سیگنالی را به واحد کنترل ارسال می‌کند. سپس واحد کنترل با فعال‌کردن آژیر، توجه را به سمت خودرو جلب کرده و امیدوار است که بتواند سارق احتمالی را بترساند.

اکثر دزدگیرهای اتومبیل شامل گیرنده‌های رادیویی تعبیه شده در واحدهای کنترل، فرستنده‌هایی که به‌صورت دکمه‌های کلیدی ساخته می‌شوند. در نتیجه انواع مختلفی از سنسورها هستند. آن‌ها همچنین می‌توانند به سیستم‌های مختلف وسیله نقلیه متصل شوند.

واحد کنترلی که ورودی سنسور را پردازش کرده و زنگ هشدار را ایجاد می‌کند.

فرستنده دستی که می‌تواند سیستم را مسلح و خلع سلاح کند.

گیرنده‌ای که این اطلاعات را در اختیار واحد کنترل قرار می‌دهد.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟