x
X

نحوه ی کار با انواع دستگاه های حضور و غیاب

شرکت هایی که فاقد دستگاه حضور و غیاب هستند، به صورت دستی تردد، ورود و خروج کارمندان خود را ثبت می کنند که ثبت تردد به صورت دستی با مشکلاتی از قبیل موارد زیر رو به رو می باشد :

 • ثبت ورود و خروج به صورت دستی بسیار زمان بر می باشد.
 • امکان وجود خطا و تقلب هنگام ثبت تردد پرسنل به صورت دستی بسیار می باشد.
 • مدیران نمی توانند از طریق ثبت تردد دستی ، به صورت دقیق پاداش و جریمه ی آن ها را محاسبه کنند.
 • مدیران نمی توانند به مدت چند ماه تردد های کارمندان را به صورت دستی، جمع آوری کنند و امکان گم شدن اطلاعات بسیار است.

با بروز این مشکلات، مدیران دیگر از ثبت تردد پرسنل به صورت دستی خودداری کردند و به سمت دستگاه های حضور و غیاب روی آوردند. دستگاه حضور و غیاب در انواع مختلف و برند های متفاوت در بازار موجود می باشند که قبل از خرید، باید آشنایی کامل با دستگاه ها را داشته باشید.

نحوه کار با دستگاه های حضور و غیاب

از مزایای دستگاه حضور و غیاب می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • صرفه جویی در زمان
 • جمع آوری اطلاعات ورود و خروج هر کارمند بدون صرف زمان و هزینه
 • محاسبه سریع و آسان حقوق پرسنل در آخر ماه توسط نرم افزار دستگاه
 • محاسبه دقیق پاداش و جریمه هر پرسنل
 • کارمندان در زمان دقیق وارد و در زمان مشخص خارج می شوند و به مجموعه نظم داده می شود.
 • از عملکرد هر کارمندان می توانید در هر زمانی مطلع شوید.

از انواع دستگاه های حضور و غیاب می توان به دستگاه های حضور و غیاب تشخیص چهره، اثرانگشتی، رمزی و کارتی اشاره کرد. همچنین از بهترین برند برای دستگاه های حضور و غیاب می توان به برند فراتکنو اشاره کرد که از قدیمی ترین و شناخته شده ترین برند ها در زمینه تولید دستگاه های حضور و غیاب می باشد.

نحوه کار با انواع دستگاه حضور و غیاب

کارکرد هر نوع دستگاه حضور و غیاب از یکدیگر متفاوت می باشند و ما در این مقاله قصد داریم نحوه عملکرد دستگاه کنترل تردد را به شما عزیزان توضیح دهیم.

نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

سیستم حضور و غیاب تشخیص چهره از گران ترین نوع دستگاه های حضور و غیاب می باشد. نحوه عملکرد این سیستم به این گونه می باشد که با تعریف چهره هر شخص اطلاعات فرد بر روی دستگاه ثبت می شود و با هر بار ورود و خروج کافیست چهره خود را مقابل سنسور دستگاه قرار دهد تا تردد او ثبت شود. امکان وجود خطا و تقلب در این دستگاه بسیار پایین می باشد زیرا چهره ی هر فرد منحصر به فرد می باشد.

 • یکی از دستگاه های معروف تشخیص چهره دستگاه حضور و غیاب NF50 می باشد. این دستگاه دارای ظرفیت بسیار بالایی می باشد و برای هر شرکت و مجموعه ای که به دنبال خرید دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره است مناسب می باشد.

تعریف کاربرد در دستگاه NF50 : برای ورود به صفحه اصلی کافیست نماد “منو” را لمس کنید و سپس در صفحه اصلی گزینه “کاربر” را لمس کنید. بعد از ورود به قسمت کاربر، وارد گزینه “جدید” شوید. در این قسمت لازم نیست نام کاربر خود را وارد کنید، فقط کد کاربر را وارد کنید  و گزینه ثبت را بزنید.

سپس منویی برای شما باز می شود که باید مشخص کنید از چه طریقی کاربر ورود و خروج خود را ثبت کند. برای تعریف چهره باید روی گزینه ی “ثبت چهره” بزنید و مطابق دستور العمل های گفته شده چهره کاربر را ثبت کنید.

تخلیه اطلاعات از دستگاه NF50 از طریق  USB : برای ورود به صفحه اصلی کافیست نماد “منو” را لمس کنید و سپس در صفحه اصلی گزینه “گزارش” را لمس کنید. سپس با وارد شدن به قسمت دانلود تردد ها می توانید به آسانی از دستگاه خروجی بگیرید.

نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

از پرفروش ترین و پرطرفدار ترین نوع دستگاه حضور و غیاب می توان به حضور و غیاب اثرنگشتی اشاره کرد.

برای ثبت اطلاعات پرسنل بر روی این دستگاه کافیست اثر انگشت شخص بر روی دستگاه تعریف شود و با هر بار ورود و خروج فقط کافیست اثرانگشت خود را در مقابل سنسور دستگاه قرار دهد تا تردد ثبت شود. امکان وجود تقلب و خطا نیز در این دستگاه بسیار کم می باشد زیرا اثر انگشت هر شخص منحصر به فرد می باشد.

 • یکی از بهترین دستگاه های حضور و غیاب اثرانگشتی، دستگاه حضور و غیاب F70 می باشد که از پر فروش ترین دستگاه ها نیز است.

تعریف کاربرد در دستگاه F70 : برای ورود به منوی اصلی دکمه “menu” را فشار دهید. سپس می توانید در صفحه اصلی گزینه “کاربران” را بزنید. پس از وارد شدن به منوی کاربران، باید گزینه تعریف را بزنید. در این مرحله شما می توانید برای پرسنل مورد نظر کد کاربر و اثر انگشت تعریف کنید.

تخلیه اطلاعات از دستگاه F70 از طریق  USB: برای ورود به صفحه اصلی کافیست دکمه “منو” را بزنید و سپس در صفحه اصلی گزینه “ارتباط” را بزنید. در منوی ارتباط گرینه USB را انتخاب کنید و سپس از اطلاعات خروجی بگیرید.

نحوه کار با دستگاه حضور و غیاب کارتی

از ارزان ترین نوع دستگاه حضور و غیاب می توان به دستگاه حضور و غیاب کارتی اشاره کرد. بیشتر دستگاه های حضور و غیاب برند فراتکنو از روش کارتی پشتیبانی می کنند. در روش کارتی امکان تقلب وجود دارد زیرا ثبت تردد پرسنل تنها از طریق کارت RFID انجام می شود. کارت RFID کارتی سفید رنگ می باشد که برای ثبت ورود و خروج کافیست کارت را در مقابل سنسور دستگاه قرار دهید. برای شخصی سازی کارت و کاهش درصد تقلب، بهتر است اطلاعات هر پرسنل را بر روی کارت چاپ کنید تا امکان جابجایی کارت ها وجود نداشته باشد.

نحوه کار با دستگاه های حضور و غیاب

برخی از دستگاه های حضور و غیاب، مانند دستگاه های UFace302، mb2000 و … از 4 روش تشخیص چهره، اثرانگشتی، کارتی و رمزی پشتیبانی می کنند.

همچنین تمامی دستگاه های کنترل تردد از برند فراتکنو دارای دو نرم افزار رایگان محاسبه کارکرد و حقوق و دستمزد می باشند. البته قابل ذکر است این نرم افزار های رایگان برای شغل هایی که دارای شیفت های ثابت اداری می باشند، مناسب است. شغل هایی که دارای شیفت های چرخشی هستند مانند پرستاران، باید نرم افزار Pro دستگاه را خریداری نمایند.

 

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟