x
X

دزدگیر ماشین

دزدگیرها امروزه به یک وسیله ضروری برای هر خودرویی تبدیل شده‌اند. هر ساله آمارهای عجیبی از ماشین‌هایی که به سرقت رفته‌اند، به خصوص خودروهایی که به دزدگیر مجهز نبوده‌اند، منتشر می‌شود. این حقایق اهمیت داشتن دزدگیر روی خودرو را نشان می‌دهد. انواع متفاوتی از دزدگیر ماشین در بازار موجود است که شناختن آن‌ها حائز اهمیت است. شناخت انواع متفاوت دزدگیر و تفاوت بین آن‌ها کمک می‌کند تا خریدی متناسب با نیاز خود داشته باشیم. خرید دزدگیر مناسب و نصب صحیح آن کمک می‌کند تا امنیت خودرو خود را تا حد زیادی تامین کنیم. در این مقاله سعی خواهیم کرد تا به طور جامع و کامل راجع به دزدگیر خودرو و انواع آن صحبت کنیم.

گذری بر تاریخچه دزدگیر ماشین

قطعا هر اختراع و اکتشافی به علت وجود یک نیاز اولیه بوده است. معرفی دزدگیر به جهانیان نیز به علت نیاز به تامین امنیت، صورت گرفته است. اگر به تاریخ گذری داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که اولین مورد سرقت اتومبیل در سال 1896 گزارش شده است. شاید تا قبل از آن افراد به فکر این نیفتاده بودند که حتی اتومبیل نیز می‌تواند از گزند سارقین محفوظ نماند. زمان دزدیده شدن اولین ماشین مصادف با گذر زمانی ده سال از تولید اولین ماشین گازوئیلی در جهان بود.

مناسبترین دزدگیر خودرو

از آن زمان به بعد افراد به این موضوع پی بردند که استفاده از یک وسیله مانند دزدگیر ماشین که بتواند امنیت بیشتری را برای اتومبیلشان تامین کند، یک نیاز ضروری است. در واقع افراد به این نکته پی بردند که صرف هزینه برای نصب یک وسیله روی خودرو، خیلی به صرفه‌تر از دزدیده شدن خودرو است. اما اولین دزدگیر کی و چگونه معرفی شد؟

برخی مستندات تاریخی

طبق مستنداتی که برای تاریخچه دزدگیر خودرو وجود دارد، اولین دزدگیر خودرو در سال 1913 به کار گرفته شد. این دزدگیر به گونه‌ای کار می‌کرد که با استارت زدن و روشن شدن خودرو، اعلام خطر می‌کرد. متاسفانه اطلاعاتی راجع به مخترع این دزدگیر به طور دقیق در دسترس نیست. در سال 1916 مدل دیگری از دزدگیر روانه بازار شد که کمی پیشرفته‌تر عمل می‌کرد. سیستم این دزدگیر به این صورت عمل می‌کرد که با روشن شدن خودرو، یک سیگنال به گیرنده دزدگیر فرستاده می‌شد. این گیرنده که می‌بایست در دست صاحب خودرو باشد، وی را از روشن شدن خودرو آگاه می‌کرد. به مرور زمان پیشرفت‌های بزرگ و چشمگیری در راستای افزایش امنیت و کاربردی شدن دزدگیرها به وجود آمد. امروزه شاهد انواع متفاوتی دزدگیر در بازار هستیم که نتیجه این پیشرفت‌ها هستند. در ادامه راجع به آن‌ها بیشتر صحبت می‌کنیم.

مروری بر اجزای مهم یک دزدگیر

هر نوع دزدگیر ماشین در هر شکلی دارای اجزای ثابتی است که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم. البته قابلیت هر یک از اجزا در انواع متفاوت سنسورها کمی متفاوت می‌باشد.

 • همه انواع دزدگیرها دارای سنسور هستند. حال ممکن است یک یا چندین سنسور در خودرو موجود باشد، که به بخش‌های مختلف یک اتومبیل متصل می‌شوند. ساختار آن‌ها نیز بسیار ساده بوده و با تحریک سنسور، سیگنال را به مرکز کنترل دزدگیر ارسال می‌کنند. بعد از دریافت سیگنال، دزدگیر به قسمت آلارم سیگنال فرستاده و آن را روشن می‌کند.
 • طبق صحبتی که کردیم، عضو مهم دیگری از یک دزدگیر خودرو، بخش آلارم آن می‌باشد. بخش آلارم خودرو می‌تواند انواع متفاوتی داشته باشد که همگی تا محدوده مشخصی قابلیت ارسال اخطار را دارند.
 • بخش کنترل دزدگیر نیز اطلاعات و سیگنال‌های ارسالی از سنسورها را دریافت و به سیستم آلارم خودرو دستور فعال شدن می‌دهد.

سیستم عملکرد کلی دزدگیرها به صورت گفته شده می‌باشد. تغییر در هر یک از اجزا و کاربردی‌تر کردن عملکرد هر کدام، باعث تفاوت دزدگیرها شده است. بدیهی است که تفاوت در قیمت انواع دزدگیر ماشین نیز به نسبت کاربردی بودن و عملکرد بهتر تغییر می‌کند.

رده بندی دزدگیر ماشین و معرفی انواع آن

همانطور که اشاره کردیم، در بازار انواع متفاوتی از دزدگیرها وجود دارند که برای شناخت بیشتر به معرفی انواع متفاوت آن‌ها می‌پردازیم. علاوه بر آن، ساختار متفاوت هر کدام باعث شده تا در رده بندی خاصی از لحاظ سطح امنیت، قرار بگیرند. در ادامه انواع رده بندی دزدگیر‌ ماشین را توضیح خواهیم داد.

رده بندی دزدگیر ماشین

دزدگیر ساده

این دزدگیر در پایین‌ترین رده در بین دزدگیرها قرار دارد. این مدل از انواع دزدگیر خودرو صرفا در صورتی که یک ضربه به ماشین وارد شود، به صاحب آن با آژیر کشیدن، هشدار می‌دهند. قیمت بسیار پایین دزدگیرهای ساده باعث شده تا طرفداران زیادی داشته باشند. دزدگیرهای ساده تنها با اعلام هشدار به صورت صوتی قادر به آگاه‌سازی صاحب خودرو هستند. این نوع دزدگیرها چندین عیب دارند. از جمله عیوب دزدگیر ساده این است که حتی با یک تکان کوچک حاصل از پرش گربه یا برخورد اتفاقی جسمی به ماشین، به صدا در آمده و اعلام هشدار می‌کنند.

عیب دومی که متوجه این مدل از دزدگیر ماشین است، آن است که برد دزدگیر ساده بسیار پایین است. طبق این صحبت در صورتی که صاحب ماشین از خودرو فاصله زیادی داشته باشد، دزدگیر به خوبی کار نمی‌کند و اعلام هشدار آن تا فاصله دور نخواهد بود. به هر حال قیمت مناسب و ارزان این دزدگیرها حتی با وجود کارایی پایین، ممکن است برای برخی مناسب به نظر برسد.

دزدگیرهای سیم کارت خور

نوعی از دزدگیرها هستند که به تازگی وارد بازار ایران شده‌اند. همانطور که از نامشان مشخص است، روی این دزدگیرها سیم کارت وصل می‌شود. نصب سیم کارت روی دزدگیر کمک می‌کند تا اعلام هشدار توسط دزدگیر به صورت تماس به اطلاع صاحب ماشین برسد. به بیانی ساده‌تر زمانی که سارقی قصد ربودن ماشین شما را داشته باشد، دزدگیر فعال شده و با تماس به صاحب خودرو اعلام هشدار می‌کند. از قابلیت‌های دیگر این دزدگیر آن است که امکان باز شدن درب خودرو با تماس تلفنی امکان‌پذیر است. این قابلیت به ویژه در زمانی که فرد سوئیچ خود را گم کرده باشد به کمک او می‌آید.

البته برخی از دزدگیرهای سیم کارت خور دارای اپلیکیشن موبایل نیز هستند. این قابلیت کمک می‌کند تا اعلام سرقت با کمک اپلیکیشن صورت پذیرد. در واقع وظیفه اعلام خطر توسط دزدگیر ماشین به عهده اپلیکیشن بود. با دادن اطلاعاتی این اخطار را به صاحب خودرو می‌رساند. این نوع دزدگیر نسبت به دزدگیرهای ساده بهتر عمل می‌کنند. اما توجه داشته باشید که در مکان‌هایی که آنتن دهی ضعیف باشد. این نوع دزدگیرها ممکن است عملکرد ضعیفی نشان دهند. با توجه به نوع عملکرد و پیچیدگی و کارایی بهتر، بدیهی است که قیمت دزدگیرهای سیم کارت خور بیشتر از دزدگیرهای ساده است.

دزدگیرهای تصویری

از دیگر انواع دزدگیرها با کارایی بالا هستند که در رده بالایی در میان انواع دزدگیرها قرار دارند. برد بالای دزدگیر تصویری امکان عملکرد بهینه آن‌ها را حتی در فواصل بسیار دور فراهم می‌کند. وجود یک مانیتور در ریموت این نوع دزدگیرها، باعث شده تا به این نام معروف شوند. با داشتن دزدگیرهای تصویری در دست، صاحب ماشین احساس می‌کند در نزدیکی ماشین خود حضور دارد. این احساس به علت آن است که دزدگیرهای تصویری هر گونه اتفاق برای ماشین را با علامت مشخصی به صاحب ماشین اطلاع می‌دهند. برای مثال در صورتی که ضربه‌ای ماشین را تحت تاثیر قرار دهد، روی مانیتور دزدگیر ماشین علامت چکش قابل مشاهده خواهد بود. رخ دادن وضعیت‌های دیگر مانند باز شدن درب ماشین یا کاپوت ماشین نیز با علائمی دیگر به اطلاع صاحب ماشین خواهد رسید.

از دیگر قابلیت‌های این دزد گیر آن است که با نزدیک شدن به ماشین، به صورت خودکار دزدگیر قفل ماشین را برای شما باز خواهد کرد. این نوع دزدگیر نسبت به دو نوع نام برده شده، قیمت بالاتری دارند.

راهنمایی‌هایی برای انتخاب بهترین دزدگیر ماشین

همانطور که برای خرید یک ماشین وسواس به خرج می‌دهیم، بهتر است برای حفظ و نگهداری از آن نیز وسواس داشته باشیم. دزدگیر خودرو یکی از مهم‌ترین و اساسی‌ترین وسایل موجود برای تامین امنیت یک خودرو است. نکات ساده‌ای برای انتخاب بهترین دزدگیر ماشین وجود دارد که دانستن آن‌ها باعث می‌شود انتخاب صحیح‌تری داشته باشیم. در ادامه به برخی از این نکات اشاره می‌کنیم.

بخش اول
 • داشتن ریموت یدکی : در انتخاب هر نوع دزدگیری توجه کنید که دزدگیر معرفی شده دارای دو ریموت کنترلی باشد. ریموت یدک به ویژه برای افرادی که مرتب سوئیچ خود را گم می‌کنند یا جا می‌گذارند، مفید به نظر می‌رسد. بسیاری از دزدگیرهای موجود در بازار دارای دو ریموت هستند.
 • جنس و میزان مقاومت ریموت : از دیگر موارد مهم برای خرید یک دزدگیر ماشین کیفیت ریموت کنترلی دزدگیر می‌باشد. بدیهی است که ریموت دزدگیر ممکن است در معرض ضربه‌‌های زیاد که به طور اتفاقی به آن وارد می‌شوند، قرار گیرد. از بین رفتن ریموت با ضربه‌‌های بسیار ساده و در روز‌‌های اول خرید، برای مشتری بسیار ناخوشایند می‌باشد. بنابراین در هنگام خرید به جنس ریموت و میزان مقاومت آن توجه داشته باشید.
 • سازگاری با خودرو : در هنگام خرید دزدگیر حتما نوع خودرو خود را در نظر داشته باشید و به فروشنده اعلام کنید. دانستن نوع خودرو کمک می‌کند تا از خرید ریموت‌هایی که با خودرو شما سازگاری ندارند جلوگیری به عمل آید.

خرید بهترین دزدگیر ماشین

بخش دوم
 • میزان صدای هشدار دزدگیر : شاید در نگاه اول این مسئله خیلی مهم به نظر نرسد. اما این نکته نیز به اندازه سایر نکات می‌تواند مهم باشد. زمانی را تصور کنید که از ماشین خود دور هستید. صدای کم دزدگیر خودرو در فاصله دور ممکن است به گوش شما نرسد. علاوه بر آن صدای بسیار بلند یک دزدگیر نیز می‌تواند حتی در فواصل دور گوش خراش باشد. بنابراین در هنگام خرید دزدگیر ماشین این نکته را نیز مورد توجه قرار دهید.
 • میزان حساسیت دزدگیر : فراموش نکنید که یک دزدگیر را با چه هدفی می‌خرید؟ هدف اصلی خرید و نصب هر دزدگیری آن است که امنیت ماشین تامین شود. بنابراین یک دزدگیر می‌بایست در راستای این هدف فعالیت کند. در مواقعی که خودرو امکان دزدیده شدن را دارد، اعلام خطر کند. میزان حساسیت دزدگیر در این گونه مواقع حرف اول را می‌زند. در واقع میزان حساسیت یک دزدگیر می‌بایست قابل تنظیم باشد. طبیعی است که یک ضربه دست کوچک یا رد شدن گربه، اتفاق مهمی نیست. که به واسطه آن نیاز باشد دزدگیر اعلام هشدار کند.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش : توصیه ما خرید دزدگیری معتبر است که به مشتریان خود خدمات پس از فروش ارائه می‌دهد. محصولات خود را گارانتی می‌کند. معمولا محصولاتی که دارای کیفیت بالایی هستند این نوع خدمات را ارائه می‌کنند. در صورت بروز هرگونه مشکل پاسخگو مشتری خواهند بود.
بخش سوم
 • خاموش کردن موتور خودرو توسط دزدگیر ماشین: خاموش شدن موتور خودرو حین سرقت، یکی از کاربردی‌ترین عوامل برای مهار یک سرقت است. دزدگیرهای سیم کارت خود و تصویری این قابلیت را دارا هستند. این قابلیت کمک می‌کند تا در صورتی که سارق در تمامی مراحل سرقت موفق عمل کرد، روشن نشدن موتور او را غافلگیر کند. انواع جی پی اس خودروها نیز در بازار موجود هستند که دارای این قابلیت نیز می‌باشند. در واقع جی پی اس کمک می‌کند تا هم بتوان خودرو را ردیابی کرد. و هم بتوان موتور خودرو را در زمان ضروری خاموش کرد.

دانستن نکات بالا در هنگام خرید کمک می‌کند تا خریدی مقرون به صرفه و متناسب با نیاز خود داشته باشید. به طور کلی واژه بهترین دزدگیر خودرو ممکن است برای افراد مختلف تعاریف متفاوتی داشته باشد. در واقع معنی بهترین دزدگیر خودرو با توجه به نیاز فرد مشخص می‌شود. بنابراین قبل از خرید هدف خود را از خرید دزدگیر تعیین کنید. سپس با توجه به بودجه‌ای که دارید دست به اقدام بزنید.

دزدگیر ماشین ایرانی

با توجه به توضیحاتی که داده شد تا اینجای مطلب متوجه شدیم که در میان انواع دزدگیر ماشین، دزدگیر‌های ساده قیمت ارزان‌تری داشته و مقرون به صرفه‌تر نیز می‌باشند. اما با توجه به آمار بالای سرقت ماشین در ایران و کارایی کم این نوع دزدگیرها نسبت به انواع دیگر نام برده شده توصیه ما به شما استفاده از دزدگیرهایی با قابلیت بیشتر است. دزدگیرهای ارزان قیمت به طور کلی تنها می‌توانند نزدیک شدن خطری به ماشین را به اطلاع صاحب ماشین برسانند. در نتیجه قابلیت جلوگیری از سرقت را ندارد. در صورتی که انواع دیگر قابلیت جلوگیری از سرقت را نیز دارند. علاوه بر موارد گفته شده برای استفاده از دزدگیر ماشین ایرانی، هنگام خرید دقت کنید که دزدگیر قابلیت اجرا به زبان فارسی نیز داشته باشد. این نوع دزدگیرها معمولا کاربر را کمتر در درد سر می‌اندازند.

 • قبل از نصب دزدگیر ماشین می‌بایست یکسری نکات کلی را راجع به نصب دزدگیر بدانید تا عملکرد بهتری داشته باشید. ابتدا می‌بایست اصطلاحات مربوط به این تخصص را بلد باشید تا هنگام خواندن نقشه فنی نصب گیج نشوید.
 • سعی کنید در صورتی که هیچ گونه تخصص و تجربه‌ای در زمینه دزدگیر ماشین ندارید، از یک فرد با تجربه کمک بخواهید. نصب غلط یک دزدگیر ممکن است خطراتی را در پیش داشته باشد.
 • در نصب دزدگیر، اتصال سیم‌ها به خصوص اتصال سیم‌‌های برق و اتصال منفی به دقت بسیار بالایی احتیاج دارند. هر گونه خطا در اتصال این سیم‌ها، مانند شل بودن سیم یا اتصال نادرست سیم، می‌تواند خطراتی را به وجود آورد. برای توضیح بیشتر این نکته باید بگوییم که بهتر است از سیم اصلی سوئیچ، سیم ورودی اصلی دزدگیر را بگیرید. همچنین توجه داشته باشید که هیچگاه از سیم کشی اتومبیل سیم منفی را نگیرید. سیم منفی اتومبیل می‌بایست با پیچ به بدنه اتومبیل اتصال یابد. رعایت این نکات بسیار ضروری بوده و بسیاری از مشکلات مربوط به نصب دزدگیر را به خود اختصاص می‌دهد. عدم رعایت این نکته باعث می‌شود دزدگیر مدام قطع و وصل شود. علاوه بر آن در دراز مدت برد ریموت کم شده و اتومبیل در هنگام رانندگی خاموش می‌شود.
 • یکی دیگر از موضوعات مهم که در هنگام نصب انواع دزدگیر ماشین باید به آن توجه داشت، یافتن نوع قفل مرکزی و استفاده از آن است. در صورتی که نوع قفل مرکزی اشتباه تشخیص داده شود، به سیستم قفل آسیب وارد می‌شود.

نکات تکمیلی قفل مرکزی

برای مثال برای دانستن قفل مرکزی پراید و پیکان می‌توانید با تکرار عمل باز و بسته کردن قفل سمت شاگرد، به نوع قفل مرکزی پی ببرید. اگر چنانچه با باز و بسته کردن درب سمت شاگرد، قفل مرکزی اعمال نشد. تنها با باز و بسته کردن درب سمت راننده قفل مرکزی اعمال شد. باید متوجه شوید که این ماشین دارای قفل مرکزی پراید و پیکان می‌باشد.

 • سعی کنید اطلاعات خود را راجع به ماشین بالا برده و یا تحت نظر یک فرد با تجربه کار کنید. دانستن اطلاعاتی مانند : آشنایی با لادری‌ها، وضعیت ریموت‌ها و لامپ سقف از جمله اطلاعات مورد نیاز است.
 • برای نصب دزدگیر به وسیله‌ای به نام لامپ تست احتیاج دارید. که البته می‌بایست نحوه صحیح استفاده از آن را نیز به یاد داشته باشید.
 • ابزاری مانند سیم لخت کن و سیم چین‌‌های کوچک و چسب وایر از جمله ابزار مهم مورد استفاده برای نصب انواع دزدگیر ماشین هستند. علاوه بر آن برای نصب صحیح به نقشه فنی دستگاه نیز احتیاج دارید.

گرانترین دزدگیر ماشین کدام است؟

در بین انواع دزدگیر خودرو، دزدگیرهای تصویری با قابلیت‌های ویژه، جزو گران‌ترین دزدگیر ماشین به حساب می‌آیند. معمولا برای خودروهای گران قیمت این گونه دزدگیرها انتخاب بسیار مناسبی هستند. برد بالای دزدگیر، میزان حساسیت آن، قابلیت‌های ویژه‌ای مانند تنظیم دمای خودرو و …. از جمله قابلیت‌هایی هستند که روی قیمت دزدگیرها تاثیر بسزایی دارند.

با دزدگیر ماشین استیل میت بیشتر آشنا شویم.

برند استیل میت یک برند چینی و بسیار پرطرفدار سال‌های اخیر در ایران بوده است. استیل میت در سال 1993 شروع به کار کرده است. به مرور زمان به یکی از بزرگترین برندها در حوزه تخصصی خود تبدیل شده است. این برند در تولید سیستم‌های حفاظتی خودرو مانند : دزدگیر اتومبیل بسیار موفق عمل کرده است.

خرید دزدگیر خودرو

انواع متفاوتی از دزدگیرها شامل تصویری و ساده توسط این شرکت ارائه می‌شود. دزدگیرهای ارائه شده دارای قیمت‌های متفاوت و قابلیت‌های متفاوتی هستند. دزدگیر ماشین از نوع تصویری با برند استیل میت دارای یک مانیتور روی ریموت هستند که نمای کلی خودرو را نشان می‌دهند. سنسورهای مختلفی که در بخش‌های مختلف خودرو متصل شده است، در صورت وجود عامل تحریک کننده روشن می‌شوند. بعد از روشن شدن سنسور‌ها سیگنال هشدار به نمایشگر ریموت ارسال می‌شود. اعلام هشدار روی ریموت با لرزش و روشن شدن چراغ‌ها قابل رویت می‌باشد. کاربر می‌تواند روی مانیتور به طور دقیق مشاهده کند که سنسور کدام بخش از خودرو فعال شده است. این نوع دزدگیر دارای باتری لیتیومی بوده و وجود قفل کودک، برد بسیار زیاد و سنسور سوئیچ از مزیت‌های ویژه دزدگیر ماشین استیل میت به شمار می‌رود.

کلام آخر

وسواس در خرید یک اتومبیل برای داشتن یک رانندگی راحت قابل درک است. بسیاری از افراد هزینه گزافی را برای داشتن یک اتومبیل لوکس پرداخت می‌کنند. اما آمار سرقت اتومبیل در ایران و حتی در جهان حاکی از آن است که تامین امنیت به وسیله دزدگیر ماشین برای یک خودرو یکی از موارد مهمی است که نباید مورد غفلت قرار بگیرد. داشتن حس امنیت نسبت به خودرو به ویژه خودروهای لوکس، باعث آرامش خاطر راننده می‌شود. در نتیجه خیال او را آسوده می‌کند. انواع مختلف دزدگیر از ابتدا تاکنون به هدف تامین امنیت خودروها به بازار معرفی شده‌اند.

اما تامین امنیت برای خودرو‌ها توسط تمامی دزدگیرها به طور یکسان انجام نمی‌شود. برای مثال داشتن یک دزدگیر خودرو تصویری کاملا خیال راننده را به طور کامل آسوده می‌کند، به طوری که راننده دائما گمان می‌برد خودرو وی در نزدیکی او قرار دارد. در متن بالا سعی شد انواع متفاوتی از دزدگیر معرفی و معایب و مزایای هر یک به تفصیل شرح داده شود. علاوه بر آن نکات ضروری برای خرید دزدگیر خودرو نیز شرح داده شد و راه‌‌های مطمئن و ارزان برای خرید یک دزدگیر خوب نیز بیان شد.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟