آشنایی با بهترین روش گرفتن نویز ضبط ماشین | اینصب
x
X

آشنایی با بهترین روش گرفتن نویز ضبط ماشین

یکی از صداهای آزار دهنده‌ایی که می‌تواند باعث آزار سرنشینان و راننده‌ها شود، نویز ضبط ماشین است. نویز ضبط ماشین لذت گوش کردن به موسیقی را به‌ طرز وحشتناکی کاهش می‌دهد و شما را از گوش کردن به موسیقی پشیمان می‌کند. نویز ضبط ماشین به دلایل مختلفی در سیستم صوتی ایجاد می‌شود که در ادامه به‌ طور کامل در خصوص آن‌ها صحبت و روش گرفتن نویز ضبط ماشین را نیز به شما آموزش می‌دهیم. پس اگر نویز پخش خودرو شما اعصابتان را به هم ریخته است با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نویز ضبط ماشین چیست و به چه دلیل رخ می‌دهد؟

قبل از اینکه به سراغ روش گرفتن نویز ضبط ماشین برویم، بهتر است تا کمی در خصوص نویز و عواملی که باعث به‌ وجود آمدن این مشکل در سیستم پخش خودرو می‌شود، صحبت کنیم. به هرگونه صدای غیرطبیعی یا ناخواسته‌ایی که باعث کاهش کیفیت صدای خروجی از پخش می‌شود، نویز می‌گویند. این مشکل به دلایل مختلفی رخ می‌دهد که در ادامه به‌ طور کامل به آن‌ها اشاره شده است.

  1. وجود هرگونه مشکل و خرابی در سیستم‌ صوتی خودرو باعث ایجاد نویز در سیستم پخش خودرو می‌شود.
  2. گاهی اوقات به دلیل تداخل‌های الکترونیکی نیز در سیستم صوتی خودرو، نویز به وجود می‌آید. برای مثال با قرار دادن تلفن همراه در نزدیک پخش خودرو، احتمال ایجاد نویز در هنگام پخش موزیک وجود دارد.
  3. نصب نادرست و غیر استاندارد پخش و قطعاتی مانند بلندگو، آمپلی فایر، توییتر، ووفر و .. نیز می‌تواند باعث بروز نویز در پخش شود.
  4. گاهی اوقات تداخل پخش با سیگنال‌های رادیویی نیز می‌تواند منجر به ایجاد نویز در ضبط شود.
  5. موتور خودرو نیز می‌تواند نویزهای بسیار زیادی را در سیستم پخش صوتی شما به‌ وجود آورد. این مورد اگرچه نادر است، اما احتمال بروز آن وجود دارد.
  6. وجود خرابی در سیستم برق و سیم‌کشی خودرو نیز می‌تواند از دلایل بروز نویز در ضبط ماشین باشد.

روش گرفتن نویز ضبط ماشین

روش گرفتن نویز ضبط ماشین

اکنون که با نویز و دلایل رخ دادن آن آشنا شدید، نوبت به آموزش روش گرفتن نویز ضبط ماشین می‌رسد. روش‌های بسیار زیادی برای گرفتن نویز ضبط ماشین وجود دارد که در ادامه به برخی از مهمترین آن‌ها اشاره شده است.

مطالعه بیشتر: بررسی دلایل ارور ضبط ماشین و راه های رفع آن

روش گرفتن نویز ضبط ماشین با تنظیمات سیستم صوتی

گاهی اوقات این امکان وجود دارد که نویز ضبط خودروی شما به دلیل تنظیمات نادرست سیستم پخش باشد. اولین کاری که بعد از بروز نویز در ضبط ماشین باید انجام دهید، بررسی تنظیمات است. شما باید تنظیماتی مانند میزان بلندی صدا، بیس و تریبل آهنگ را بررسی کنید. گاهی اوقات با تنظیم مجدد این موارد می‌توانید نویز سیستم صوتی خود را برطرف کنید.

گرفتن نویز با تعمیر یا تعویض قطعات سیستم صوتی

گاهی اوقات در قطعات سیستم صوتی شما مشکلی به وجود آمده است که باعث بروز نویز در سیستم می‌شود. سیستم صوتی خود را بررسی و قطعات خراب را تعمیر یا با یک قطعه جدید جایگزین کنید. آمپلی فایر، بلندگو، کابل‌های متصل کننده قطعات مختلف و .. از جمله مواردی هستند که شما باید سلامت آن‌ها را مورد بررسی قرار دهید.

روش گرفتن نویز ضبط ماشین با تعویض کابل

کابل‌ها و اتصالات خراب باعث ایجاد نویز در سیستم صوتی می‌شوند. برای رفع این مشکل کافی است تا کابل‌های خراب شده خود را با کابل‌های باکیفیت‌تر جایگزین کنید. به یاد داشته باشید که کابل‌های بی‌کیفیت و ارزان قیمت نیز می‌توانند باعث ایجاد نویز در سیستم صوتی شوند. پس در هنگام خرید کابل صرفه‌جویی را کنار بگذارید و به سراغ خرید کابل‌های باکیفیت بروید.

گرفتن نویز با بررسی تداخل الکترونیکی

یکی از عمده‌ترین دلایلی که باعث ایجاد نویز در سیستم صوتی می‌شود، تداخلات الکترونیکی است. بهتر است تا جایی که می‌توانید منابع الکترونیکی که در مجاورت پخش خودرو وجود دارد را ایزوله کنید. دستگاه‌هایی مانند تلفن همراه، بی‌سیم و دیگر تجهیزات الکترونیکی را تا جایی که می‌توانید دور از ضبط ماشین خود نگه دارید تا باعث ایجاد نویز در هنگام پخش موسیقی نشود.

روش گرفتن نویز ضبط ماشین با بررسی سیستم برق خودرو

گاهی اوقات نویز موجود در پخش خودروی شما به دلیل وجود ایرادات فنی در سیستم برقی خودرو است. اگر با چک کردن موارد بالا باز هم مشکل پابرجا بود، باید این گزینه را بررسی کنید. برای این کار بهتر است از یک برقکار خودرو کمک بگیرید. چرا که سیستم برق خودرو بسیار حساس است و هرگونه دستکاری از جانب شما می‌تواند تبعات جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

از منبع صوتی باکیفیت استفاده کنید

در اکثر مواقع مشکل نویز ضبط ماشین به دلیل فرمت و کیفیت موسیقی است که شما در ماشین پلی می‌کنید. استفاده از موسیقی‌های باکیفیت می‌تواند به کاهش میزان نویز موجود در سیستم صوتی کمک ویژه‌ای کند.

روش گرفتن نویز ضبط ماشین با کمک نرم‌افزار

حذف نویز با استفاده از نرم‌افزار از دیگر روش‌های گرفتن نویز ماشین است. Noise Reducer، Noise Reduction، Auphonic Edit، Audio Extract Kit و Lexis Audio Editor از مهم‌ترین نرم‌افزارهای کاهش نویز صدا هستند که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

حل مشکلات باندها برای کاهش نویز

صدای سیستم صوتی شما از باندها خارج می‌شود. هر باند تنها می‌تواند محدوده و فرکانس خاصی را پوشش دهد. بسیاری از باندها توانایی پخش صدا با صدای بالا را ندارند. همین موضوع باعث می‌شود تا با افزایش ولوم پخش، نویز صدا به شدت افزایش پیدا کند. اگر متوجه شدید که نویز به دلیل اسپیکرها و باندهای شما است، جهت تعمیر یا تعویض آن‌ها اقدام کنید.

علت نویز ضبط ماشین

روش گرفتن نویز ضبط ماشین کابل AUX

بسیاری از افراد مایل به پخش موسیقی با استفاده از کابل AUX هستند. در بازار کابل‌های AUX با قیمت‌های مختلف وجود دارد. معمولا کابل‌های ارزان قیمت کیفیت بسیار پایینی دارند و پخش به وسیله آن‌ها می‌تواند باعث بروز نویز در صدا شود. برای جلوگیری از این مشکل به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما به سراغ کابل‌های باکیفیت بروید و از اتصال درست آن به تلفن همراه خود نیز مطمئن شوید.

استفاده از نویزگیر صدا

روش گرفتن نویز ضبط ماشین یا مانیتور خودرو با استفاده از نویزگیر یک روش کاملا متعارف است. نویزگیرها در انواع مختلف تولید و به بازار عرضه می‌شوند. این قطعه قیمت چندان زیادی ندارد و شما با صرف هزینه ناچیز می‌توانید یکی از آن‌ها را برای خود خریداری و از شر نویز پخش خودرو راحت شوید.

سخن پایانی

در این مقاله به ‌طور کامل در خصوص روش گرفتن نویز ضبط ماشین صحبت کردیم. نویز ماشین می‌تواند به دلایل مختلفی مانند تنظیمات نادرست ضبط صوت، کیفیت پایین بلندگو، کیفیت سیستم صوتی و .. رخ دهد. برای رفع نویز صدا شما باید در ابتدا دلیل نویز را مشخص و سپس برای رفع آن اقدام کنید. اگر با مشکل نویز صدا دست و پنجه نرم می‌کنید و با روش‌های بالا هم نتوانستید از شر این مشکل خلاص شوید. در قسمت دیدگاه‌ها موضوع را با ما به اشتراک بگذارید تا کارشناسان ما به شما کمک کنند.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟