x
X

بررسی انواع دستگاه کنترل تردد

بررسی انواع دستگاه حضور و غیاب موضوعی پراهمیت برای کسانی که قصد خرید دستگاه حضور و غیاب دارند می باشد. با توجه به نوع این دستگاه ها، نحوه ثبت تردد متفاوت خواهد بود. قبل از بررسی انواع دستگاه کنترل تردد لازم است در ابتدا توضیح مختصری راجع به دستگاه حضور و غیاب ارائه دهیم و شمارا با این دستگاه و  کاربردهای آن آشنا نماییم.

بررسی انواع دستگاه کنترل تردد

دستگاه حضور و غیاب دستگاهی الکترونیکی می باشد که قادر به ثبت ورود و خروج کارمندان می باشد. این دستگاه در شرکت ها، کارخانه ها، مکان های اداری و … کاربرد دارد. از این دستگاه جهت ثبت لحظه ورود و لحظه خروج کارکنان استفاده می شود. این دستگاه به مدیران کمک می کند تا به طور دقیق حقوق کارکنان خودرا محاسبه کنند و از ساعت دقیق ورود و خروج کارمندان خود آگاه باشند.

در این دستگاه ها امکان تعریف ساعت کاری وجود دارد. درواقع مدیران می توانند ساعت کاری محل کار را در این دستگاه تعریف نمایند تا دستگاه میزان تاخیر یا خروج زودتر کارمندان را محاسبه کند. این دستگاه سبب می شود تا حقی از کارمند ضایع نشود و حتی یک دقیقه اضافه کاری نیز برای کارمند محاسبه گردد. وجود این دستگاه در محیط کار، باعث ایجاد نظم می شود.

دستگاه‌های حضورو غیاب به روش‌های مختلفی تردد کارکنان را ثبت می‌کنند اما درحال حاضر 4روش برای ثبت تردد، وجود دارد. سیستم های حضور و غیاب به طورکلی با 4روش تشخیص چهره، رمزعبور، کارت و اثرانگشت قادر به ثبت تردد می‌باشند. با توجه به روش ثبت تردد و امکاناتی که دستگاه دراختیار مدیران قرار می‌دهد، قیمت دستگاه متفاوت خواهد بود. درادامه شمارا با انواع دستگاه حضور و غیاب از لحاظ نحوه ثبت تردد آشنا خواهیم کرد و موردبررسی قرارخواهیم داد.

انواع سیستم حضور و غیاب

بررسی انواع سیستم های حضور و غیاب

توجه داشته باشید که دستگاه های حضور و غیاب تنها در نحوه ثبت تردد متفاوت نمی باشند و از لحاظ امکانات و برند و موارد دیگر نیز دارای تنوع می باشند. در این مقاله قصد داریم شمارا با انواع دستگاه حضور و غیاب از لحاظ نحوه ثبت تردد آشنا نماییم و هرکدام از آن هارا مورد بررسی قرار دهیم. درواقع مزایا و معایب آن ها را بررسی کنیم.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

یکی از مطمئن ترین و بهترین دستگاه حضور و غیاب ، دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی می باشد. همان طور که می دانید اثر انگشت هر شخص منحصر به فرد است و مختص به همان شخص است. دستگاه های حضور و غیاب اثر انگشتی از جمله دستگاه های پرفروش بازار می باشد. ممکن است کارت مربوط به دستگاه حضور و غیاب کارتی را فراموش کنید همراه خود بیاورید و یا رمز عبور مختص دستگاه حضور و غیاب را فراموش کنید. یکی از مزیت های دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی نسبت به دستگاه های دیگر، همین موضوع است. البته این دستگاه هم مانند سایر دستگاه ها دارای معایبی می باشد.

از معایب این نوع دستگاه می توان به مخدوش شدن اثر انگشت فرد اشاره کرد. در کارگاه ها یا محل کارهایی که کارکنان کارهای یدی انجا می دهند ممکن است اثر انگشت آن ها مخدوش شود و امکان ثبت تردد از طریق اثر انگشت وجود نداشته باشد. همچنین ممکن است انگشت شخص زخم یا خراشیده شده باشد و دستگاه قادر به شناسایی فرد نباشد.

دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی

دستگاه حضور و غیاب کارتی

از انواع دستگاه کنترل تردد می توان به دستگاه حضور و غیاب کارتی اشاره نمود. این نوع دستگاه نسبت به سایر دستگاه ها دارای قیمت کمتری می باشد. مدیرانی که قصد دارند برای خرید دستگاه حضورغیاب، هزینه کمتری پرداخت کنند می‌توانند به این نوع دستگاه را خریداری نمایند. احتمال تقلب دراین نوع دستگاه زیاداست چراکه افراد می‌توانند با دردست داشتن کارت دیگر کارکنان، تردد آن‌هارا متقلبانه ثبت نمایند. برای جلوگیری از تقلب لازم است شخصی به عنوان ناظر تردد کارمندان را نظارت نماید. البته این دستگاه مزیت هایی نیز دارد که از جمله مزیت های ان می توان به قیمت کم آن و سرعت تشخیص دستگاه اشاره نمود.

دستگاه حضور و غیاب کارتی

دستگاه حضور و غیاب رمزی

این نوع دستگاه نیز همانند دستگاه حضور و غیاب کارتی دارای قیمت مناسب و کمی می باشد. دستگاه حضور و غیاب رمزی به این صورت است که برای شما یک کد کاربری و یک رمز عبور تعریف می شود و شما در زمان ثبت تردد لازم است ابتدا کد کاربری و سپس رمز عبور را وارد نمایید تا تردد شما ثبت شود. یکی از معایب این نوع دستگاه، مدت زمان ثبت تردد می باشد. درواقع نسبت به اثرانگشت و کارت و چهره، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا شما بتوانید تردد خودرا ثبت کنید. احتمال تقلب در این دستگاه نیز همانند دستگاه ثبت تردد کارتی وجود دارد.

دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره

یکی از انواع دستگاه حضور و غیاب، دستگاه حضورغیاب تشخیص چهره می‌باشد که از جمله جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه‌ها می‌باشد. این نوع دستگاه در مقایسه با سایر دستگاه ها دارای قیمت بالاتری می باشد. مزیت این دستگاه این است که دیگر امکان تقلب وجود ندارد و هرفرد باچهره خود می‌تواند تردد خودرا ثبت نماید. این نوع دستگاه دارای سرعت بالای ثبت تردد می باشد و کمتر از چند ثانیه قادر به تشخیص چهره می باشد. این دستگاه ها دارای یک دوربین می باشد که لازم است در روبه روی آن قرار گرفته تا دستگاه موارد چون ابعاد صورت، فاصله چشم ها و … ذخیره نماید. از آن پس برای ثبت تردد تنها کافیست روبه‌روی دوربین آن قرارگرفته تا درکمترین زمان ممکن تردد شمارا ثبت نماید.

 

تشخیص چهره

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم شمارا با انواع دستگاه حضور و غیاب از لحاظ نحوه ثبت تردد آشنا کنیم. توجه داشته باشید که برخی از دستگاه‌های حضورغیاب از دو یا سه و یاحتی چهار روش ثبت تردد پشتیبانی می‌کنند. به طور مثال دستگاه حضور و غیاب فراتکنو مدل NF50 قادر به شناسایی به 3 روش چهره، کارت و رمز عبور می باشد. لازم است ذکر کنیم برخی دستگاه ها از 4 روش شناسایی پشتیبانی می کنند. مسلما این نوع دستگاه ها دارای قیمت بالاتری خواهند بود.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟