سیستم کنترل تردد هوشمند | آشنایی با انواع سیستم کنترل تردد هوشمند
x
X

آشنایی با انواع سیستم های کنترل تردد هوشمند

مدیران و مسئولان شرکت های بزرگ به جهت کنترل ورود و خروج کارکنان از دستگاه کنترل تردد هوشمند استفاده می کنند. کنترل تردد کارکنان سبب نظم محیط کاری می شود و هم چنین مدیران و مسئولان می توانند کارکنان منضبط را بشناسند. پیش از دستگاه های کنترل تردد، کنترل ورود و خروج کارکنان کاری سخت بود. البته در محیط های کاری کوچک با تعداد پرسنل کم شاید این کار چندان سخت نباشد اما در محیط های کاری بزرگ با تعداد پرسنل زیاد این کار سخت خواهد بود. به همین منظور از سیستم های کنترل تردد هوشمند استفاده می گردد.

 

توجه داشته باشید که اگر تعداد کارکنان هم کم باشد، این سیستم می تواند باعث نظم بیشتر محیط کاری شود. امروزه انواع مختلفی از دستگاه های کنترل تردد هوشمند تولید و عرضه می شود. لازم است شما با توجه به محیط کاری و تعداد پرسنل، مناسب ترین دستگاه را انتخاب نمایید. دستگاه های حضور و غیاب در روش شناسایی، ظرفیت ثبت تردد، نرم افزار، سیستم سخنگو، ظرفیت تعریف پرسنل و … متفاوت می باشند. به همین علت در هنگام خرید دستگاه باید به این موارد توجه کنید.

 

انواع سیستم کنترل تردد هوشمند

روش شناسایی سیستم های کنترل تردد هوشمند متفاوت است. از جمله روش های شناسایی این دستگاه ها می توان به روش تشخیص چهره، اثر انگشت، کارت و رمزعبور اشاره کرد. برخی از دستگاه های حضور و غیاب پیشرفته از هر 4 روش شناسایی پشتیبانی می کنند و کارکنان می توانند به هر طریقی ورود و خروج خود را ثبت نمایند. این نوع دستگاه ها دارای قیمت بالاتری نیز می باشند. برخی از دستگاه های کنترل تردد دارای ویژگی های خاص مانند صفحه نمایش رنگی یا لمسی می باشند که این ویژگی ها نیز در قیمت آن ها تاثیر گذار می باشد.

 

دستگاه کنترل تردد تشخیص چهره

دستگاه های کنترل ترددی که از این روش پشتیبانی می کنند، دارای دقت بالایی می باشند. این دستگاه ها دارای انواع مختلفی می باشند و نحوه تشخیص آن ها با یکدیگر متفاوت است. به طور مثال برخی از آن ها مثلث چشم ها و بینی را شناسایی می کند. عموما دستگاه های تشخیص چهره نسبت به سایر دستگاه ها قیمت بالاتری دارند. ممکن است برخی از دستگاه های حضورغیاب تشخیص چهره علاوه بر شناسایی از طریق چهره، به روش های دیگر نیز قادر به ثبت تردد باشد.

سیستم کنترل هوشمند تشخیص چهره

 

دستگاه کنترل تردد اثر انگشتی

دستگاه حضور غیاب اثر انگشتی از جمله پرفروش ترین دستگاه ها می باشد. اکثر مدیران، این نوع دستگاه ها را نسبت به سایر دستگاه ها ترجیح می دهند. البته لازم به ذکر است که دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی برای محیط هایی که کارکنان آن، کارهای یدی انجام می دهند، مناسب نمی باشد. چراکه احتمال زخم شدن انگشت آن ها زیاد است و شناسایی و ثبت تردد ممکن است با مشکلاتی مواجه شود. موضوع دیگری که در هنگام خرید این دستگاه باید به آن توجه داشته باشید دقت سنسور تشخیص آن می باشد. برخی از دستگاه ها دارای سنسور قوی با دقت بالایی می باشند و ثبت تردد به راحتی صورت می گیرد. در صورتی که برخی از آن ها دقت پایینی دارند و به سختی قادر به تشخیص اثر انگشت و ثبت تردد می باشند.

 

سیستم کنترل تردد اثر انگشتی

 

دستگاه کنترل تردد کارتی

از جمله ارزان ترین دستگاه های حضور و غیاب می توان به دستگاه حضور غیاب کارتی اشاره کرد. این نوع دستگاه ها دارای کارت های مخصوصی می باشند که شما می توانید به ازای هرکارت یک نفر را روی دستگاه تعریف کنید. در دستگاه کنترل تردد کارتی احتمال تقلب وجود دارد و ممکن است کارمندی دیگر به جای خود شخص تردد ثبت نماید. در صورتی که در دستگاه هایی که در بالاتر اشاره کردیم احتمال تقلب وجود ندارد. البته بسیاری از مدیران این دستگاه را به دلیل ارزان قیمت بودن آن انتخاب می کنند.

 

سیستم کنترل هوشمند کارتی

 

توجه داشته باشید که روش رمزعبور در تمامی دستگاه های حضور و غیاب وجود دارد و دستگاهی که فقط و فقط به روش رمزعبور ثبت تردد کند وجود ندارد. ارزان نوع دستگاه حضور و غیاب، دستگاهی است که فقط از دو روش کارت و رمزعبور پشتیبانی می کند.

 

نکات قابل توجه در هنگام خرید سیستم کنترل تردد هوشمند

در هنگام خرید دستگاه کنترل تردد هوشمند لازم است به برخی نکات توجه داشته باشید که در این مطلب به بررسی آن ها می پردازیم. توجه داشته باشید که صرفا دستگاه حضور و غیاب گران تر نمی تواند برای شما مناسب باشد. شما باید دستگاهی متناسب با نیاز خود خریداری کنید.

 

  • ظرفیت ثبت تردد

هر دستگاه حضور و غیاب دارای ظرفیت مشخصی می باشد که لازم است به آن توجه کنید. برخی از دستگاه ها دارای ظرفیت ثبت تردد بیشتری هستند که این دستگاه ها مناسب برای محیط های کاری است که تعداد پرسنل زیادی دارند. در صورت پرشدن ظرفیت دستگاه دیگر قادر به ثبت تردد نخواهید بود. در این هنگام لازم است از دستگاه خروجی بگیرین تا بتوانید دوباره ثبت تردد کنید.

 

  • زمان شناسایی

موضوع دیگری که در هنگام خرید دستگاه کنترل تردد باید به آن توجه کرد، زمان شناسایی و ثبت تردد می باشد. برخی از دستگاه ها دارای دقت بالایی هستند و به سرعت، اثر انگشت، چهره یا کارت را تشخیص داده و کمتر از یک ثانیه ثبت تردد می کنند. درصورتی که برخی از دستگاه ها دارای کیفیت پایینی هستند و ممکن است زمان شناسایی و ثبت تردد طولانی شود.

 

  • نرم افزار دستگاه

یکی از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید نرم افزار دستگاه می باشد. در واقع تمامی کار شما با نرم افزار خواهد بود پس باید محیط کاربری ساده ای داشته باشد. برخی از دستگاه های حضور غیاب دارای نرم افزار رایگان می باشند در صورتی که برای بهره مندی از نرم افزار برخی دیگر از دستگاه ها، لازم است هزینه پرداخت کنید. به طور مثال دستگاه های حضور و غیاب فراتکنو همگی دارای دو نرم افزار محاسبه و کارکرد و حقوق و دستمزد رایگان می باشند.

سبد خرید
ورود

هنوز حساب کاربری ندارید؟