دستگاه حضور و غیاب یکی از ابزار مفیدی است که امروزه کار را برای کنترل آمد و شد پرسنل یک مجموعه آسان نموده و در انواع مختلفی تولید می شود.حضور و غیاب پرسنل مسئله ای بود که با راه اندازی کارهای گروهی نیاز به آن احساس شد. از اینکه بشر از چه دوره ای این کار را انجام می داده اطلاعات دقیقی در دست نیست ولی می توان با یک تصور اولیه برای این اقدام سابقه ای چند هزار ساله در نظر گرفت، زیرا در آن زمان عمده ترین گروه های اجتماعی سربازان حاضر در میدان نبرد بودند که می بایستی به صورت مرتب کنترل می شدند تا امورات جنگی به بهترین و ایمن ترین نحو پیش رود. احتمالا بشر پس از این ایده برای کنترل زندانیان و بعدها کارهای گروهی استفاده کرده است. همچنین با یک حساب ساده می توان این کار را برای محیط های بزرگ، شلوغ و پیچیده، زمان بر و خسته کننده دانست. در نتیجه بشر همواره به دنبال راهی بود تا با استفاده از آن بتواند این فرآیند زمان بر را آسان، سریع و دقیق تر کند. در نتیجه این اندیشه دستگاه حضور و غیاب ابداع شد.

سیستم حضور غیاب

تاریخچه ساخت دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب اولیه در سال 1888 تولید شد. قبل از آن معمولا از کارت های حضور غیاب برای کنترل رفت و آمد پرسنل استفاده می شد و هر فرد یک کارت حضور و غیاب خاص داشت که به صورت روزانه رفت و آمد او در آن ثبت می شد. ویلارد باندی یکی از جواهر فروشان نیویورک بود که توانست اولین دستگاه حضور و غیاب دنیا را در سال 1888 تولید کند. دستگاه اولیه او در واقع یک وسیله مکانیکی بود که از تلفیق یک ماشین تایپ با یک ساعت تولید شده بود. در این دستگاه برای هر فرد یک کلید وجود داشت که با فشار دادن آن زمان دقیق ورود و خروج بر روی یک نوار کاغذ چاپ شده و به همراه شماره او از دستگاه خارج می شد. البته این دستگاه به دلیل تعداد زیاد کارکنان، در بعضی مراکز قابلیت استفاده نداشت و فقط برای تعداد محدودی از کلیدها قابلیت پاسخگویی داشت. به همین دلیل در همین سال شخص دیگری به نام الکساندر دی دستگاه پیشرفته تری ساخت که در آن کارگران با استفاده از بازوهای متحرک روی دستگاه و با استفاده از سه یا چهار دسته اعداد 0 تا 9 روی دستگاه شماره خود را انتخاب و ساعت ورود و خروج خود را ثبت می کردند که این زمان همانند دستگاه باندی بر روی یک نوار کاغذ ثبت می شد.

دستگاه حضور و غیاب به عنوان یک وسیله کاربردی همواره در طول تاریخ با تکامل های متعددی رو برو بوده است. برای مثال 6 سال پس از تولید اولین دستگاه حضور و غیاب، نمونه کارتی آن توسط شخصی به نام دنیل ام کوپر ساخته شد که نسبت به دو نمونه قبلی کاربرد راحت تری داشت. سرانجام در سال 1938 میلادی نیز اولین دستگاه اتوماتیک ابداع شد که کار حضور و غیاب را بسیار ساده تر و دقیق تر کرد. امروزه نیز دستگاه حضور غیاب در مدل های مختلفی مثل دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و حتی در نمونه های جدیدتر مثل دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره تولید می شود.

مدل های مختلف حضور و غیاب

مزایای استفاده از دستگاه حضور و غیاب چیست؟

دستگاه حضور و غیاب امروزه به عنوان یکی از مهمترین لوازم مورد نیاز در مرکز صنعتی، تجاری، سازمانی، اداری، آموزشی و غیره به شمار می رود. استفاده از این دستگاه مزایای زیادی برای این مراکز دارد. برای مثال اولین مزیت استفاده از این دستگاه صرفه جویی در وقت است. این مورد برای مراکز بزرگ که تعداد پرسنل آنها گاها به هزاران نفر می رسد بسیار اهمیت دارد. برای مثال اگر قرار باشد این کار به روش های سنتی در این مراکز انجام شود قطعا ساعت ها و حتی برای مراکز بزرگ شاید تمام روز به طول انجام که قطعا در این حالت راندمان کاری بسیار پایین می آید و عملا کاری انجام نمی شود.

دستگاه حضور و غیاب به این دلیل وسیله ای مهم است که مزایای زیادی دارد. از دیگر مزایای استفاده از دستگاه های حضور و غیاب می توان به این موارد اشاره کرد:

  • صرفه جویی در نیروی انسانی و در کاهش هزینه ها
  • صرفه جویی در وقت و افزایش راندمان تولید
  • جلوگیری از امکان تخلف آمد و شد پرسنل
  • امکان محاسبه سریع میزان کار پرسنل در ماه
  • امکان استخراج گزارشات کار پرسنل از آن

دستگاه حضور و غیاب وسیله ای است که مزایای آن بیش از موارد گفته شده در قسمت فوق است و قطعا مزایای بیشتر آن در هر شرکت با نصب آن بیشتر رویت می شود.

بهترین مرکز خرید دستگاه حضور و غیاب

دستگاه حضور و غیاب ابزاری است که شرکت های مختلفی در سراسر دنیا آن را تولید می کنند. در ایران نیز شرکت های مختلفی در این زمینه مشغول به فعالیت هستند که یکی از بهترین آنها شرکت مهندسی و بازرگانی فراتکنو است که به صورت تخصصی در زمینه تولید انواع حضور و غیاب خاص داشت که به صورت روزانه رفت و آمد او در آن ثبت می شد. ویلارد باندی یکی از جواهر فروشان نیویورک بود که توانست اولین سیستم حضور و غیاب از جمله دستگاه حضور و غیاب اثر انگشتی و همچنین دستگاه حضور و غیاب تشخیص چهره فعالیت دارد. این مجموعه در حال حاضر مدل های مختلفی از این محصول را بر اساس محل مورد استفاده مثل مراکز کوچک، بزرگ، آموزشی و غیره تولید می کند. در واقع یکی از دلایل محبوبیت دستگاه حضور و غیاب فراتکنو تنوع مدل های آن می باشد.

دستگاه حضور و غیاب تولیدی شرکت مهندسی فراتکنو را می توان از نمایندگی های رسمی این شرکت در سراسر ایران تهیه کرد. فروشگاه اینترنتی اینصب به عنوان نمایندگی رسمی این شرکت در زمینه عرضه نمونه های مختلف سیستم حضور و غیاب فراتکنو فعالیت دارد. این فروشگاه اینترنتی این دستگاه ها را با قیمت تولیدی و به صورت آنلاین عرضه کرده است. به همین دلیل افراد از سراسر کشور می توانند این دستگاه ها را به صورت غیر حضوری و به همراه گارانتی معتبر دریافت کنند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین خرید نمونه های مختلف دستگاه حضور و غیاب فراتکنو به فروشگاه اینترنتی اینصب مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *